October 30, 2020, 12:45 pm

Путин обjaви: Русија ja peгиcтpиpaшe втopaтa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc

Поврзано

САД: “Нoќтa нa вeштepкитe” вo ycлoви нa пaндeмиja на Koвид-19

Како и претходните години, Американците планираат утре вечер да ја прослават Ноќта на вештерките, и покрај пандемијата на новиот...

Цpн peкopд и во Унгарија: 65 пoчинaти oд кopoнaвиpyc вo пocлeднитe 24 чaca

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Унгарија достигна црн дневен рекорд од 65 пациенти кои починале во последните...

Научник од Оксфорд: “Baкцинaтa e пoдгoтвeнa, coздaвa имyнoлoшки oдгoвop и мoжe дa ce зaпoчнe co вakцинaциja”

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Оксфорд, откри дека во првата и втората фаза се покажало...
- Advertisement -

Владимир Путин рече дека Русија ја регистрирала втората вакцина против Ковид-19.

Вакцината е развиена од Центарот за вирусологија и микробиологија „Вектор“, пренесуваат руските медиуми, а е регистрирана денес.

Претходно, министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко, објави регистрација на нова руска вакцина против коронавирус.

Тој рече дека две руски вакцини се во фаза на клиничко тестирање, истакнувајќи дека вакцината „Спутник V“ е веќе регистрирана.

„Планираме да регистрираме една од вакцините на клиничко испитување и оваа недела да ја започнеме фазата на производство“, посочи Мурашко.

Ана Попова, директорка на Федералната служба за надзор на правата на потрошувачите и благосостојба на човекот, претходно изјави дека втората фаза на тестирање на вакцината на „Вектор“ е успешна, дека волонтерите развиле антитела и дека никој од нив не покажал никакви клинички симптоми по примањето на вакцината.

Оваа вакцина, како и „Спутник V“, не ја ни започнаа клучната трета фаза од испитувањето, пред да бидат регистрирани.

Научниците сè уште чекаат да ги добијат сите податоци за вакцината „Спутник V“, за која Москва тврди дека е безбедна.

Latest News

Граѓаните нa Нов Зеланд нa peфepeндyм ce изjacниja зa eyтaнизaja и пpoтив лeгaлизaциja на мapихyaнaтa

Граѓаните на Нов Зеланд на референдум се изјаснија за легализација на еутаназијата. Според првичните резултати, 65,2 отсто од граѓаните го...

Цpно ни се пишyвa: Лекapите очекуваат нapeдната нeдeлa да имaмe до 1300 cлyчaи на дeн

„Први се на удар лицата со хронични болести. Со ваков загаден воздух, нив им се намалува имунитетот на белите дробови. Тогаш ќе биде вистински...

Oва ли е тоа пpaвна дpжaва?: Haмалена kaзната на yбиeцот на Алмиp

Апелациониот суд официјално потврди за „Порталб.мк“ дека ја смениле првостепената одлука за случајот „Алмир Алиу“, со која на Бобан Илиќ, кој со автомобил усмрти...

Пoчинa пopaнeшниoт тypcки пpeмиep Јилмаз

Тој беше член на партијата Матица (АНАП) од 1991 до 2002 година, а во текот на 90-тите години трипати беше биран за премиер. Поранешниот премиер...

Kaтacтрофа: Индустpиcкото пpoизводство во ceптември со пaд од 3,9 отсто, од почетокот на годината 12,1 oтcто

Индустриското производство во септември годинава, во однос на септември 2019 година бележи пад од 3,9 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци индустриското...

More Articles Like This