August 13, 2020, 3:41 am

Путин потпиша закон за измени во изборниот процес

Поврзано

(Видео) Стрaшна ekcплозија во Русија, повpeдени најмалку 12 лица

Најмалку 12 лица се повpeдени во ekcплозија на бензинска пумпа во Рускиот град Волгоград. Видеото што го снимил очевидец покажува...

Pyсите ќе пykaaт пpви, на секoј koнвeнциoнaлeн нaпaд ќе вoзвpaтaт со нykлeapнo opyжje

Русија ќе ги перцепира било кои балистички проектили кон нејзината територија како нуклеарен напад и ќе возврати со својот...

Руската вакцина за Ковид-19 ќе биде регистрирана на 12 август

Министерот за здравство, Михаил Мурашко, најави дека масовната вакцинација против коpoнавирусот во Русија е планирана за октомври. Руската вакцина...
- Advertisement -

Претседателот Владимир Путин потпиша предлог-закон со кој се менува руското изборно законодавство, вклучително и опција за одржување на гласање за неколку дена, но не повеќе од три. Документот беше објавен на официјалната веб-страница за правни информации.

Овој амандман беше воведен за време на второто читање на закон со кој се дозволува отстранување на член на изборната комисија со право на одлука за гласање од мандат, дури и пред истекот на нивниот мандат. Овој документ беше претставен на Државната Дума во 2012 година од тогашниот претседател Дмитриј Медведев. Им овозможува на изборните комисии да ги отповикаат членовите на комисијата за мотивираниот залог на политичките партии што ги именувале. Ваквите ветувања може да бидат разгледани само доколку соодветната политичка партија исто така излезе со кандидатура за замена.

Одлуката дали ќе се одржи гласање за неколку дена ќе ја донесе изборните комисии. Одлуката мора да се донесе во рок од 10 дена по официјалното објавување на гласање и не може да се измени подоцна.

Повеќедневното гласање не значи гласање преку отсутни гласачки ливчиња или предвремено гласање. Новиот предлог-закон дозволува одржување на избори и референдум пред просториите за гласање на опремени територии, вклучувајќи дворови и територии од општа намена.

Гласањето со дополнителни опции се предлага на гласачите кои живеат во оддалечени населби без простории за гласање или со лоша пристапност до транспортот.

Регионалната изборна комисија може да назначи повеќедневно гласање за време на изборите во локалната самоуправа или за време на локалните референдуми.

Законот предвидува и дека изборите би можеле да ги набудуваат само луѓето, регистрирани на иста територија каде се одвива гласањето. Максималниот број набљдувачи за време на повеќедневното гласање е зголемен и за трипати.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This