December 4, 2021, 5:30 pm

Путин прeдупреди: Русија нема да толерира газење на црвените линии

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За време на продолжениот колегиум на Министерството за надворешни работи на Русија, претседателот на Русија, Владимир Путин, ги формулираше задачите на надворешната политика, но го искажа и своето мислење за најважните меѓународни проблеми на денешницата. Путин рече дека на Русија не и требаат конфликти на западните граници.

Пред се, како главен предизвик на руската надворешна политика, Путин ги посочи потезите на Западот во однос на испораката на смртоносно оружје за Киев, провокативните воени маневри во Црното Море, но и во други региони во близина на руските граници.
„Стратешки бомбардери летаат на 20 километри од нашата државна граница и тие се, како што е познато, опремени со многу сериозно оружје“, нагласи рускиот лидер, нагласувајќи дека тоа поминува одредени граници.
Москва постојано зборува за „црвени линии“, но руските партнери се многу површни во однос на сите предупредувања, истакна претседателот. Сепак, според него, предупредувањата во последно време сè уште имаат одреден ефект, бидејќи кај партнерот се појавила извесна напнатост.

Тој додаде дека е неопходно оваа ситуација да се одржува што е можно подолго за да не им падне на памет да предизвикаат непотребен конфликт на западните граници на Русија, а ние исто така треба да инсистираме на сериозни долгорочни гаранции за обезбедување на безбедноста на Русија. Во исто време, треба да се запомни дека партнерите лесно се откажуваат од договорот, предупреди Путин.

Путин изјави дека има се повеќе регионални конфликти и дека треба брзо да се реагира.
Најкритичното прашање за Русија е кризата во Украина, која, според рускиот лидер, е далеку од разрешување. Украина демонстративно не ги исполнува договорите и договорите од Минск во нормандскиот формат, додека Франција и Германија ја охрабруваат политиката на раководството во Киев во насока на нивно демонтирање, што ги доведува преговорите и решението на конфликтот до мртво крај, истакна претседателот.
Зборувајќи за мигрантската криза на белоруско-полската граница , рускиот лидер изјави дека западните земји ја користат таа ситуација како нова причина за тензии во регионот блиску до Русија, за притисок врз Минск, заборавајќи на хуманитарните обврски. Путин е огорчен затоа што полските војници, не размислувајќи за децата, фрлаат солзавец и гранати врз мигрантите.
Русија ќе продолжи со политиката на продлабочување на интеграцијата со Белорусија, рече рускиот лидер.
Тој, исто така, ја истакна растечката улога на дипломатијата во решавањето на споровите меѓу Азербејџан и Ерменија и повика на усвојување дополнителни мерки за обезбедување на безбедноста на Русија на јужните граници во врска со настаните во Авганистан.
Истовремено, тој рече дека Москва секогаш ќе биде непристрасен посредник во решавањето на проблемите на Блискиот Исток.
Путин изјави дека фокусот на глобалната политика и економија е префрлен од евроатлантскиот кон азиско-пацифичкиот регион и потсети на идејата за Поголемо евроазиско партнерство.
Зборувајќи за Европската унија, рускиот лидер истакна дека Брисел продолжува да ја турка Москва со санкции , непријателски дејствија и неосновани обвинувања. Сепак, линиите на поделба на континентот не водат кон добро , предупреди Путин.
Климатски проблеми
Путин изјави дека проблемите со климатските промени стануваат се поинтензивни. Русија е еден од лидерите во глобалната декарбонизација. Целта е да се постигне јаглеродна неутралност најдоцна до 2060 година, што не значи дека тоа нема да се случи порано, посочи претседателот. Тој ги повика дипломатите поактивно да се спротивстават на обидите на ЕУ и САД да го присвојат правото да ја диктираат климатската агенда и да формираат стандарди во согласност со нивните потреби.
„Русија е на водечките позиции во сферата на зелената трансформација, дигитализацијата на сите гранки и сфери на животот“, најави Путин.
Пандемијата не беше поразена
Пандемијата сè уште не е победена, можни се ризици од нови бранови и никој нема да може да се изолира , рече Путин, нагласувајќи дека Русија предлага соработка во борбата против болеста на еднаква и правична основа, а без тоа вирусот не може да се победи.
Претседателот потсети дека им предложил на партнерите што поскоро да го разработат прашањето за меѓусебно признавање на сертификатите за вакцинација и повика на поддршка на Светската здравствена организација, која, според Путин, може да ја забрза проценката на квалитетот, ефикасноста. и безбедноста на вакцините.
Задачи на дипломатската активност на Русија
Насоките на дипломатската работа во денешните тешки околности ќе бидат утврдени во новата верзија на Концептот за надворешна политика. Документот заедно со усвоената стратегија за национална безбедност ќе биде патоказ за МНР и другите министерства и ресори, посочи рускиот претседател.
„Најважно е нашата надворешна политика да продолжи да служи за обезбедување на најповолни, безбедни услови за развој на Русија, за решавање на големи социјални и економски задачи, за зголемување на квалитетот и стандардот на луѓето“, рече Путин.
Русија е посветена на развивање заемно корисни партнерства со сите земји и регионални асоцијации и ќе преземе иницијатива за учество во меѓународните напори за спротивставување на заедничките предизвици и закани. Исто така, ќе продолжи да ги штити принципите на Повелбата на Обединетите нации – суверенитет и еднаквост, немешање во внатрешните работи и правично решавање на споровите.

Latest News

Инцидeнти на пpoтecтите вo Србија, има и повpeдени

Во Белград и во над 50 населени места ширум Србија на повик на иницијативата „Тргни промени“ и голем број...

More Articles Like This