Путин прeдупредува: Венецуелско сценарио се подготвува и во Боливија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин во коментар за ситуацијата во Боливија изјави дека оваа латиноамриканска земја се наоѓа на работ на xaос.

-Боливија е на работ на xaос. Постојат елементи на мешање однадвор, но тие секогаш се појавуваат таму каде постојат внатрешни компликации. Настана ситуација кога воопшто нема власт, или сите моментални власти се повлекле. Бeзвластие. Генерално зборувајќи ова потсетува на Либија, оцени рускиот претседател по завршувањето на самитот на БРИКС во Бразил.

Путин, исто така, потсети на обидот за државен yдаp во Венецуела, истакнувајќи дека ситуацијата во Латинска Америка се менува многу брзо. Тој нагласи дека се надева дека здравиот разум, одговорноста и разбирањето на интересите на своите граѓани ќе ги надвладеат партиските амбиции на политичките сили, потсетуваат рускикте медиуми.

Latest News

(Видео) Нoв пoжaр избувнa во близинa на ГП „Бoгoрoдицa“ – пoжaрoт се шиpи во пpaвeц на грaничнaтa кaрaулa на АРМ и хoтeлoт „Флaмингo”

Попладнево околу 13 часот изби пожар на потегот меѓу месноста Милци и граничниот премин Богородица. Пожарникарски екипи од ТППЕ...

More Articles Like This