Путин пpeдупредува: Светот е во опacност од досега невидена kaтacтpoфа

Поврзано

Русија почна со производство на вакцината „Спутник“ во форма на спреј за нос

Заменик-градоначалничката на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова, соопшти дека е развиена назална верзија на вакцината против корона вирусот...

Русија со остра реакција за блokирањето на руските твитер профили

Руската страна ќе се справи со причините за блокирање на „руските“ сметки на Твитер, изјави за Спутник портпаролката на...

Москва пpeceче: Нeприфатливи се сите барањата за оcлободувaњe на ocyдениот Навални

Русија ги смета за неприфатливи барањата за ослободување на осудениот блогер Алексеј Навални, се наведува во соопштението на руското...
- Advertisement -

Во текот на 2020 година, човештвото се соочи со системска криза поголема отколку за време на Големата депресија. Светот е во невидена криза, кој не успева да ја реши, рече рускиот претседател Путин во говорот на самитот на Г20.

„Бројот на проблеми со кои се соочува човештвото е навистина невиден. Епидемијата на коронавируси, глобалното„ заклучување и замрзнувањето на економската активност предизвикаа системска економска криза што светот не ја видел“, рече тој.

Путин оцени дека најголеми ризици во светот се масовната и долгорочна невработеност, што резултира со зголемување на сиромаштијата и социјална нееднаквост. Борејќи се да ја намали штетата предизвикана од пандемијата на коронавирусите, Русија жртвуваше 4,5 проценти од својот бруто домашен производ.

„Пандемијата однесе стотици илјади животи, милиони луѓе ги загубија своите работни места, своите приходи, предизвика сериозни штети на многу економии“, нагласи тој

Посебен проблем е огромниот ризик од девалвација на националните валути , особено кога станува збор за земји со ниски примања, кои можеби не можат да ги сервисираат државните долгови, од кои две третини се во долари.

Со светот управува протекционизам, санкциите се воведуваат на одредени земји, а циркулацијата на стоки е оневозможена.

Ако не се отворат границите на економијата, светот е во голема опасност.

Затоа е многу важно да се најде начин за реформа на светската трговска организација, која не функционира подолго време и не е главен инструмент за регулирање на односите во меѓународната трговија подолго време.

Развиените земји, но и оние кои развиваат најбрзо, сакаат да освојат нови пазари, да ги променат правилата, да создадат други механизми за регулирање на размената на стоки, оставајќи ги помалите надвор од главните текови на снабдување

Вакцината не смее да биде привилегија на богатите, но мора да биде достапна за сите. Русија, која веќе направи три вакцини, е подготвена да му ги даде на светот под многу поволни услови.

Но, сето тоа не е доволно – треба да се стори многу повеќе за да се спаси светот од нови депресии, поголеми од Големата депресија. Дали групата 20 е организација што може да го стори тоа?

Latest News

Хелена за врската со Ибра: Збудалев поради Ферарито, тоа не беше љубов на прв поглед

Златан Ибрахимовиќ во претходните денови е во центар на внимание поради настапот на Сан Ремо, каде што на сцената...

More Articles Like This