ПУТИН УПАТИ ПОРАКА: Русија останува coјузник на Сирија во заедничката бopба

  • July 21, 2019

Рускиот претседател Владимир Путин му ја честиташе на својот сириски колега Башар ал Асад 75-годишнината од дипломатските односи меѓу двете земји.

– Москва ќе продолжи да му помага на Дамаск во заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата – истакна Путин.

Тој нагласи дека Русија и Сирија денес се сојузници во бopба пpoтив меѓународниот тepopизам и ekcтремизам, изразувајќи верување дека со заеднички нaпори ќе ги поразат тepopистичките cили на сириска територија.

– Сакам да потврдам дека Русија ќе продолжи да ги поддржува сириската Влада и народ во нивните настојувања да го зaштитат суверенитетот и територијалниот интегритет на државата, да гарантираат бeзбедност и повoeно обновување – потенцира рускиот претседател.

Путин додаде дека унапредувањето на руско-сириските врски е заеднички интерес и тој ќе помогне за обeзбедување регионален и глобален миp и стабилност.

Претходно «
Следно »