ПУТИН ЈА ИСМЕА АМЕРИКАНСКАТА „ЦРНА ЛИСТА“: Кучињата лаат, карванот си врви – рече Путин и запраша зошто и тој не е на листата

Поврзано

САД – Визни рecтpикции за работниците во кинеските технолошки компании

САД ќе воведат визни рестрикции за одредени врабтени во кинеските технолошки компании кои ги кршѓат човековите права, соопшти денеска...

Целиот остров Тенерифе остана без струја

Целиот шпански остров Тенерифе остана без електрична енергија поради што се погодени околу 950.000 домаќинства. Хаваријата се случи околу...

Бубонcкa чyмa се појави во Монголија

Едно 15-годишно момче почина од чума во југозападна Монголија, соопшти Министерството за здравство. Министерството соопшти дека лабораториските тестови потврдуваат дека...
- Advertisement -

“Кучињата лаат, но караванот се движи”, рече Путин, неколку часа откако беше објавен извештајот на американското министерство за финансии, во кој се најде целата руска влада и беа објавени голем број истакнати руски бизнисмени. Листата на 210 луѓе не го спомнува рускиот лидер.

“Штета е”, одговори саркастично Путин, на новинарско прашање за тоа како се чувствува што го нема на листата.

„Сепак, овој потег е секако непријателски, бидејќи ги оштетува веќе влошените руско-американски односи. Што сакаат? Тие мора да одлучат за себе” рече Путин, осврнувајќи се на политиката на Вашингтон.

„Русија е подготвена да изгради долгорочни односи кои се “стабилни и базирани на меѓународното право” додаде рускиот лидер.

Рускиот претседател истакна дека САД ја изедначуваат Москва со Техеран и Пјонгјанг, а во исто време ја повикуваат Русија да помогне во решавањето на кризата во Северна Кореја и да посредува во прашањата поврзани со Иран.

Американското министерство за финансии денеска објави листа со целата руска влада меѓу 114 други високи функционери, како и 96 истакнати бизнисмени. Документот тврди дека во никој случај не е листа на санкции, и покрај тоа што е дел од законот за санкции насочен кон Москва, како и Техеран и Пјонгјанг.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Мицкоски: Денеска е денот кога народот гласно ќе зборува, кога обновата победува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски претпладнево го оствари своето гласачко право на избирачкото место во ОУ „Димо Хаџи Димов“...

ДИК со последните бројки: Еве колкава е излезеноста до 20:30 часот во Македонија

Државната изборна комисија ги објави резултатите од излезноста на избирачките места до 20:30 часот. Истата изнесува 50.84 проценти, досега правото на влас го оствариле 922,380...

Гласањето заврши, започнува броењето на гласовите

Во Македонија денеска се одржаа десетите парламентарни избори, петти предвремени избори. Право на глас имаа еден милион 814 илјади и 613 полнолетни граѓани, кои гласаа...

ИЕ6 со најслаба излезност

Изборната единица 6 е со најмала излезеност на граѓаните во досегашниот тек на гласањето. До 19 часот во ИЕ 6 се излезени 35,78% од...

Уште десетина минути до затварањето на гласачките места, еве кога ќе има прелиминарни резултати

Гласањето во услови на Ковид-19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно избирачките места ќе бидат затворени во...

More Articles Like This