October 31, 2020, 6:13 am

Путин ќе ја прими руската вакцина за коронавирус

Поврзано

Силен зeмјотpес со јачинa од 5,7 степeни го погoди Перу

Зeмјотрес со јачина од 5,7 степени, го погoди западниот дел на Перу, соопшти Европскиот-медитерански сeизмолошки центар. Eпицeнтарот на зeмјотрeсот бил...

Повеќе од 505.000 нови случаи во светот, половина од новозaболeните се во Европа

Повеќе од 505.000 нови случаи на зapaзени со новиот коронaвирус се регистрирани во светот во последните 24 часа, што...

Ковид-19 во САД yбивa по околу 1000 луѓе дневно

Според најновите податоци рекордното нагло зголемување на бројот на случаи на koронавирус во САД ги турка болницитe на работ...
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе ја посети Јужна Кореја откако ќе прими вакцина против вирусот корона, соопшти администрацијата на јужнокорејскиот претседател.

Како се наведува тој тоа го изјавил за време на телефонскиот разговор со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае Ин, по повод 30-годишнината од дипломатските односи меѓу Русија и Јужна Кореја.

Ќе патувам за Јужна Кореја. Јас лично ќе бидам вакциниран со руската вакцина и ќе пристигнам, рече Путин, се вели во соопштението.

За време на разговорите, рускиот претседател се осврна на начинот на кој Јужна Кореја се бори против пандемијата, велејќи дека е фасциниран од нивото на мерки што ги воведе Сеул.

Од своја страна, Мун ја пофали соработката меѓу Јужна Кореја и Русија во многу сфери, и покрај проблемите предизвикани од пандемијата на коронарниот вирус.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This