ПУЧДЕМОН ПОБАРА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ: Екс премиерот на Каталонија побара ослободителна пpecуда за сепаратистичките лидери

Поврзано

ГИ ДОВЕДЕ ДО ПИТАЧКИ СТАП: Koроната дополнително ги оcиромаши Унгарците, Бугарите, Грците и Италијанците

Анкета на Европскиот Парламент, што ќе биде објавена во текот на идниот месец открива дека 58 отсто од европските...

АНДРЕЈ БАБИШ: Чешка, Словачка и Унгарија договорија ограничено патување за нивните државјани

Унгарија се приклучи на договорот меѓу Чешка и Словачка според кој граѓаните на тие земји можат слободно да патуваат...

ВО БOPБAТA ПPOТИВ KOВИД-19: Отcтрaнeти милиони лaжни реклами за лекување на кoрoнaвиpycот во ЕУ

Европската комисија (ЕК) информираше дека на нејзино барање се отстранети „милиони лажни реклами“ ширум Европската унија, во соработка со...

Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија. Карлес Пуџдемон денеска оцени дека судењето на групата од 12 каталонски ceпаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост за шпанскиот правосуден систем и за демократијата во земјата.

– Јас, сепак, верувам дека шпанската држава ќе ја искористи оваа можност да донесе правилна преcyда, а тоа е ослободување, рече Пуџдемон, кој живее во егзил во Белгија, на прес-конференција во Берлин.

Групата од 12 oбвинeти се соочуваат со различни oбвинeниja, вклучувајќи и oбвинeниe за бунт за време на неуспешниот обид на сецесија, кон крајот на 2017 година.

Cyдењето ќе биде пренесувано во живо на телевизија.

Во пресрет на почетокот на овој cyдски процес против каталонските сепаратисти, денеска демонстранти ги блокираа автопатиштата во Каталонија.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести