October 29, 2020, 12:52 pm

Пчeнкapни мaфини за yтpинcки oбpoк

Поврзано

Мeco кoe ce тoпи вo ycтa: Coчни тeлeшки шницли вo caфт oд бeлo винo

Совршено меки и сочни телешки шницли… СОСТОЈКИ: 1 кг телешки котлети, 150 мл бело вино, 4 чешниња лук, 1/2 шолја брашно,...

Bpeди дa пpoбaтe: Кpoмид пeчeн вo фoлиja

Иако не звучи многу примабливо, овој рецепт вреди да се подготви и проба, бидејќи нели за вкусови не се...

За ceкoja пpигoдa: Кoлaч oд jaбoлкa

Неодолив колач со гриз, сирење и јаболка… СОСТОЈКИ: 1 кг. јаболка, 1 лимон и кора, 500 гр. рикота сирење, 5 јајца,...
- Advertisement -

Брзи и вкусни мафини за доручек.

СОСТОЈКИ:

2 мали шолји пченкарно брашно, 1 мала шолја глатко брашно, 1 мала шолја масло, 1 мала шолја млеко, 2 јајца, прашок за печиво, сол, зачини (оригано, рузмарин, мајчина душица, сушен домат, брокула).

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сите состојки добро разматете ги. Намачкајте ги калапите за мафини со врело масло и подготвената смеса ставете ја да исполни до 3/4 од секој калап. Во средина од калапите ставете цветови брокула.

Печете 20 минути во загреана рерна на 200 степени, па намалете на 180 степени и печете уште 10 минути.

Добар апетит!

Latest News

Kopoната се врати во Кина

Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеци, објави...

Не се тестираше, а доби позитивен тecт… И мојот сосед исто: Приказни кои кружат по социјалните мрежи за Koвид-19

Што стои зад приказните за Ковид-19 што кружат на социјалните мрежи?! На социјалните мрежи во Хрватска се шират приказни дека луѓето добиваат позитивен резултат без...

Македонија ќе го иcтpaжува штeтнoтo влиjaние на 5 Г мpeжата

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието на 5Г мрежата...

Teшкa cooбpaќajкa вo Скопје: Дpжaвjaнин нa Косово ce здoбил co тeшки пoвpeди

Во сообраќајка во Скопје, повреден бил државјанин на Косово кој со тешки телесни повреди бил префрлен во болница. Според пријавеното, вчера во 08.35 часот било...

По Германија и Франција пpoгласи едномесечен кapaнтин

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен...

More Articles Like This