Пaдoт на економијата во еврозоната во јуни е значително поблаг

Поврзано

Да се задржи обврската за носење зaштитнa мacкa

Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за задржување на обврската за носење заштитна маска. – Секаде, кадешто не е можно...

Бог да чyвa – Возач на автобус во Франција пpeтeпaн до cмpт зашто не дозволил влез без мacкa

Возач на автобус во Франција доживеа мозочна смрт откако бил нападнат затоа што не дозволувал луѓе без заштитни маски...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Економијата на еврозоната повторно падна во јуни, иако значително поблаго од претходниот месец, благодарение на индикациите за закрепнување на побарувачката паралелно со ублажувањето на мерките за борба против пандемијата на коронавирусот, покажува извештајот на компанијата „Маркит“.

Индексот на менаџери за набавки (ПМИ) во приватниот сектор во еврозоната во јуни се зголеми за 15,6 поени во однос на минатиот месец на 47,5 поени, што е највисоко ниво за четири месеци, пресмета компанијата за собирање и обработка на економски податоци со седиште во Лондон.

Јунскиот скок е најголем откако Маркит почнал да објавува извештаи.

– Првата проценка на ПМИ покажа дека падот на активноста значително забави и во јуни. Производството и побарувачката сè уште паѓаат, но падот не е повеќе стрмен, изјави главниот економист на Маркит, Крис Вилијамсон.

Активностите сè уште се попречени со падот на новите нарачки, иако е многу поблаг отколку во претходните месеци, соопшти лондонската компанија.

Побарувачката полека закрепнува благодарение на олеснување на мерките за борба против пандемијата, а потрошувачите и компаниите се уште се внимателни. Најтешки последици чувствува секторот за туризам и угостителство и други компании кои не произведуваат основни производи и не даваат основни услуги.

Меѓу земјите опфатени со истражувањето, Франција во јуни има мало зголемување на активноста, за првпат од февруари, благодарение на скокот на индустриското производство.

Во Германија и остатокот од еврозоната падот е многу поблаг отколку во мај.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести