January 24, 2021, 4:11 am

Пaдoт на економијата во еврозоната во јуни е значително поблаг

Поврзано

Германска 6oлницa пoд кapaнтин: Peгиcтpиpaни 20 cлyчaи нa бpитанскиот тип нa кopoнaвиpyc

Германските здравствени власти ставија под карантин цела болница во Берлин откако 20 пациенти и членови на персоналот се утврди...

Холандската пoлициja фaти “гoлeмa pибa”: Уaпceн шeф на нapкo-maфиja штo гoдишнo зapaбoтyвaл нaд 70 милиjapди дoлapи

Холандската полиција објави дека е уапсен наводниот водач на азиската нарко-криминална организација, Це Чи Лоп, кој важи за еден...

Пpoтecтaнт co poгoви ce пojaви и вo Москва

На денешниот протест во Москва против апсењето на опозиционерот Алексеј Навални, демонстрант беше виден идентично облечен како еден од...
- Advertisement -

Економијата на еврозоната повторно падна во јуни, иако значително поблаго од претходниот месец, благодарение на индикациите за закрепнување на побарувачката паралелно со ублажувањето на мерките за борба против пандемијата на коронавирусот, покажува извештајот на компанијата „Маркит“.

Индексот на менаџери за набавки (ПМИ) во приватниот сектор во еврозоната во јуни се зголеми за 15,6 поени во однос на минатиот месец на 47,5 поени, што е највисоко ниво за четири месеци, пресмета компанијата за собирање и обработка на економски податоци со седиште во Лондон.

Јунскиот скок е најголем откако Маркит почнал да објавува извештаи.

– Првата проценка на ПМИ покажа дека падот на активноста значително забави и во јуни. Производството и побарувачката сè уште паѓаат, но падот не е повеќе стрмен, изјави главниот економист на Маркит, Крис Вилијамсон.

Активностите сè уште се попречени со падот на новите нарачки, иако е многу поблаг отколку во претходните месеци, соопшти лондонската компанија.

Побарувачката полека закрепнува благодарение на олеснување на мерките за борба против пандемијата, а потрошувачите и компаниите се уште се внимателни. Најтешки последици чувствува секторот за туризам и угостителство и други компании кои не произведуваат основни производи и не даваат основни услуги.

Меѓу земјите опфатени со истражувањето, Франција во јуни има мало зголемување на активноста, за првпат од февруари, благодарение на скокот на индустриското производство.

Во Германија и остатокот од еврозоната падот е многу поблаг отколку во мај.

Latest News

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

More Articles Like This