September 25, 2020, 4:02 am

Пaмeтнитe тeлeфoни ќе oткpивaат дали сте пpeтeрaлe со aлкoхoлoт

Поврзано

Претставен Samsung Galaxy S20 FE: Креиран за сите, наменет за тебе

Тројната камера од професионален ранг, живописни бои и внимателно одбрани премиум иновации Samsung Electronics денеска го претстави Galaxy S20 Fan Edition (FE),...

Фејсбук со нова услуга, најавено создавање на посебен центар за информации на социјалната платформа

Американската компанија Фејсбук најави создавање на посебен центар за информации за климата „Информативен центар за климатски науки“ (Climate Science...

Toyota paзвивa вoзилa за иcтpaжyвaњe на мeceчинaтa – Lunar Cruiser

Најголемиот јапонски производител на автомобили Toyota заедно со јапонската аеронаутичка и вселенска истражувачка агенција JAXA објавија дека работат на...
- Advertisement -

Не е секогаш лесно да се знае дали сте испиле премногу алкохол, но во тоа би можел да ви помогне вашиот паметен телефон, со мерење на промените во начинот на кој одите. Овие информации би можеле да им помогнат на луѓето да го намалат внесувањето алкохол и да спречат возење под дејство на алкохол, велат истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Питсбург.
Истражувачот и лекар за итни случаи Брајан Сафолето и неговиот тим пронашле 22 волонтери на возраст од 21 до 43 години. Секому од нив му бил даден еден час да консумираат коктел во кој имало доволно вотка за да создадат по два промили алкохол во крвта што е многу повеќе од дозволените 0,8 промили за возачите во САД.

Потоа на секој волонтер му бил фиксиран паметен телефон на долниот дел на грбот и седум часа ги тестирале нивоата на алкохол во крвта и можноста да одат во права линија. Требало да направат десет чекори во една насока, да се свртат и да направат десет чекори назад.
Тимот на Сафолето забележал дека во 90 отсто од случаите дошло до промена во движењето на волонтерите што користеле акцелерометри на паметните телефони и тие прецизно можеле да предвидат кога концентрацијата на алкохол во здивот на волонтерот го надмина дозволениот лимит.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This