Пaциeнт од Африка доаѓа во Македонија, не се знае каков coj на kopoнaвиpyc има

Поврзано

- Advertisement -

Македонски војник сместен во база во Африка ќе пристигне на лекување во Македонија поради неможност да биде лекуван во воената база, објави „Фокус“, а потврди министерот за здравство Венко Филипче.

Министерот за здравство, Венко Филипче потврди дека доаѓа ваков пациент со посебен транспорт од Африка.

– Се работи за војник, македонски државјанин, бил во база каде нема услови да биде лекуван. Засега нема типизација за каков сој коронавирус се работи но пациентот ќе биде сместен во изолација, изјавил Филипче за „Фокус“.

Африканскиот сој на коронавирусот е еден од најразорните мутации на основниот КОВИД-19.Целата вест на „Фокус.мк“

Latest News

Кристијан Ериксен е успешно опepиран, се очекува во петок да ја нaпyшти бoлницaта

Кристијан Ериксен беше успешно опериран, објави „Марка“. Следниот петок се очекува да биде пуштен од болница. Тој има вградено...

More Articles Like This