November 28, 2021, 6:59 pm

ПAPAЛEЛЕН ABTOXTOН ПOПИC HA CИTE 3ЛOCTOPHИЦИ ЗА ГEHOЦИД ВP3 MAKEДОНИЈА И MAKEДОНЦИТE

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Си седам така во самоизолација и си вршам историски попис. Не само за Македонија, нормално, туку го попишувам и целиот евроатлански организам кој незапирливо гние заради вознапредната гангрена. И одново констатирам факт потврден од историјата дека секоја врвна моќ умира на ист начин – како преполнета септичка јама која во последните претсмртни секунди се обидува да се спаси така што ќе се излее насекаде за са го засмрди целото човештво.

Јас сум меѓу оние кои ниту ќе дозволат да бидат жигосани (модерно чипирани) ниту ќе се согласат да ги попишува фашистичка платеничка банда инсталирана како „власт“ на непостојна држава без своја територија, без валиден имотен лист, без тапија, без автентичен домицилен народ а која за оваа махинација сака да го злоупотреби народот на друга постојна историски фундирана држава.

За последен пат прашувам: Ќе им отворите ли врати на изнајмени нелегитимни попишувачи да ве укинат како Македонци, како луѓе, како семејства како сопственици на имотни листови, на семејно духовно наследство, на традиции, вера, убедувања, култура, јазик, музика, танци, носии и историја? Време е за целосна граѓанска непослушност. Ништо не можат да сторат против такво нешто. Целосен бојкот на се што е институција, вклучително и банките и судовите и монополските фирми значи распад на окупаторскиот систем за многу кратко време. Ние и вака сме цела година во затвор. Без судска пресуда.

Наместо депресија и апатија раздвижете ги мозочните „мускули“: Изведете си свој попис, за своја душа. Сетете се само што се ви се случи во изминативе години и попишете ги сите оние кои ви оставиле бележлив впечаток по сторените дела, зла заради кои сте плачеле страдале, колнеле.

Мојот попис за Република Македонија веќе утврди дека во моментов од сите државјани што се стекнале со високо образование и поседуваат вистински или лажни дипломи и научни звања, постојат само пет -шест вистински интелектуалци: академик Коцарев, проф. Д-р Љубомир Цуцуловски, проф. Др Горазд Росоклија, проф. Д-р Рашела Мизрахи, Алдо Климан и Никола Пановски.

Од сите формални, само овие наброениве поседуваат знаења, логички апарат, кристално јасен здраворазумски говорен израз кој е разбирлив за секој нормален човек без оглед на неговата образованост. Како такви се веродостојни и со неспорен човечки и професионален интегритет.

И што би рекол Бенџамин Франклин еден од основачите на САД, во време на историски пресврти, повеќе сака да се потпре на луѓе со здрав разум (функционален логички апарат) а без образование, отколку на интелектуална недостојна и корумпирана елита без здрав разум.

Што значи, нашава шесторка е таман бројна и доволна за Македонија да се крене од пепел со помош на здраворазумското македонско мнозинство.

Македонија во 1987 година имаше 1100 д-р на науки. Главно научно безначајни анонимуси и платени шетачи по стручни конгресни шопинг тури. Сега, по поплавата на Ван дер Штулови, Мали Речици, Универзитетите на Бојо и Фијат и со експрес курсевите на ЦИА, МИ 6 за производство на лидери (гваидовци, навалниевци, заевци, ахметиевци и грубиевци), а преку Соросовите лаборатории за масовно производсство на бројлери, црпки и билгејтсовите ГМО дегени, сигурно се размножиле како соевите на ковидов 19. Кога може да има свој корона вирус Јужна Африка, Бразил, Канада и Велика Бртанија, зошто Филипче да не прогласи гордо и северџански сој. Брисел веднаш ќе го верифицира.

Таквите „високо образувани интелектуалци“ историјата ги брендира како изгубена генерација, што е исто како да е веќе мртва, односно, неупотреблив токсичен отпад. Имате дипломи, звања и титули, ама немате човечност. Ни го трошат кислородот, ни ја засеруваат животната средина, шират неподнослива смрдеа каде и да се доближат. Дури и кога молчат смрдат. Затоа не ги наведувам по име и презиме ни Андов како ветеран на сојот ходајуче ништо, ни Тито Петковски, ни Илинка Митрева, ни Благоја Ханџиски, ни Бранко Црвенковски, ни Петар Гошев, ни Владо Бучковски, ни Хари Костов, Јани Макрадули, Ивица Боцевски и други глувонеми слепци оти што е тоа име и презиме и статус ако таков човек со личен идентитет што елементарно подразбира самопочит и достоинство, напросто се самочкртнал од човечкиот род.

Ждракнете ја само квислиншката ѓоа-влада на Црпко и Ахмети, погледнете ја само „каквоќата“ на министрите од првиот реформаторски ешалон како онаа прдла Мила Царовска на пример или Рада атлантистичката благонадежна блгарка од НАТО фашитички происход. Или уличниот гангстер и маалски тепач, мафијаш Артан Груби. Бре! И сите вакви како да ги измучкал лично Менгеле во своите експериментални лаборатории.

Но сепак, мојов попис посебно место според значење и историски придонес и дава на безимената интелектуална „елита“ која речиси три децении им слугува или на тајни служби или на разни амбасади и странски влади за по некое грантче и га-га шведски маси на безначајни приеми. Прв на тој елитен список на фашистички „првоборци“ е Владимир Милчин. Тој е триглав монструм. Тој е и Химлер и Гебелс и Хитлер за Македонија. Операцијата за геноцид врз македонскиот народ и уништување на македонската држава во етапи, а преку соросовото отворено општество, се изведуваше под негова команда. Првата акција му беше 19 милиони долари кредит од Сорос во 1992 година за промена на името на државата и идентитетот на народот во „славо македонија“ и „славомакедонци“.

Негово дело се: субверзија на одбраната на РМ од нападите на УЧК, односно, ОНА со акцијата ДОСТА Е! Што продолжи како „Цело е кога има се“ во 2002 година. Создавање на субверзивно анархистичка пајакова мрежа на НВО која пенетрираше како диверзантска платеничка легија на универзитетите, во институциите и над се во медиумите. Операциите за обезличување на Македонија и Македонците преку бришење на нејзините традиции, култура, историја и јазик ги водеше како операција „Антиквизација“, а ја изведуваа бројлери од фармата на Сорос: „Архибригада“ и слични СС и „хитлер југенд“ друштва.

Со негов кастинг и под негова режисерска палка се изведе операцијата територијална поделба на Македонија. Својата платеничка војска ја облече наменски во жолти маици оти симболиката е многу важна. Продолжува со акцијата за педеризација на младата популација кога од секој ќош можеше да се видат билборди со препорака дека божилакот не е симбол за феномен на светлоста ами просто сексуална постмодерна општествена операција која има за цел да го уништи македонското семејство како општествен нуклеус.

Интересно е што ,,филантропот,, всушност мизантроп, психо-социопат и дегенерик Милчин не се изјасни ама баш ниту еднаш со акција или коментар за улогата на дрогата во македонското општество откако тој стана главен измеќар на својот умоболен газда. Удри силно и поротив македонската енциклопедија. Отиде до таму што ритуално ја запали и во Собранието и надвор од него. Активно учествуваше и во подготовката и изведбата на куртон револуцијата, во нападите на границата со Грција од припадниците на анархистичко-левичарските ешалони на НВО тренирани во Загреб, Лондон и Солун, а платени од Сорос, Стејтдепартментот, Ангела Меркел и Форин офисот.

Слушам сега како Владе ,,Менгеле,, се обидува да се дистанцира себе си од својот злостор за укинување, односно, бришење на македонскиот народ преку ништење на комплетниот индивидуален и колелтивен идентитет така што го предупредува Црпко дека ташко ќе му одело на ниво на неформална интерна комуникација да ги убедел Македонците оти се „северџани“. Веројатно си мисли дека со ова ќе го одмине она што му следува: и предсмртна и посмртна историска вонвременска пресуда за злостор изведен против човештвото без ниту една олеснителна околност.

Рамо до рамо со него во паметникот на срамот и ѕверствата извршени од дегенерици, психопати и социопати пописно е запишан Љубомир Фрчкоски. Тој е првиот кој јавно во тинк-тенк формат кај Бранко Црвенковски ја промовираше идејата за двостепен или тростепен идентитет. Во своја колумна во „Дневник“ ја елаборирараше на широко во 2010 година како дво-три степен сообраќаен надвозник (еден идентитет за по дома каде си разгаќен и два резервни за пред комшии и меџународни западни странци). Просто Фрле беше претходница на мутираната денешна верзија на флуиден ем бескраен идентитет кој буквално ја развали цела западна цивилизација. Но Фрле овде не застана. Паметен каков што е и образуван до онаму каде што стигнал (главно чита предговор, прва страница, дваесет реда од средина и поговор од секоја книга што ја зел во раце) тој остави зад себе серија записи во разни гостувања на ТВ каде што недвосмислено ги повикува ,,странците,, да ја бомбардираат Македонија и така да ја спасат од вмровскиот антизападен режим и луѓето со валкани нозе и влакна во носот.

На овој мој попис со својата интелигенција се издвои есдеесовката од Битола која на 8 март пред некои седум години храбро ни соопшти дека тие СС југенд не ги делеле жените и мајките по род и пол, што е ултра авангардна политичка позиција, и затоа на сите такви, за Денот на жената ќе им делеле бесплатно каранфилки! Што е следно? Па она што веќе се динста во САД и гласи секој маж има право да си добие менструација и да си го дои бебето со татково млеко. Ја! Што е, не ви се верува?

Попишан е и Сашо Ордановски. Одработи многу што и се ни е врежано неизбришливо во колективната меморија. Суштествово можеби не еволуирало во полнокрвен човек што ќе рече ги нема главните човечки својства (останал недоправен) ама комотно може да се самопрепознае и да си се попишува до смртта како брендирана мултинаменска мивка за сите сезони и при секакви климатски промени. Беше големоалбански, косовски и УЧК лобист. Ги промовираше заедно со амбасадорот на ОБСЕ цајканите на точаци и во кратки пантолони. Од говорницата на „универзитетот“ на Штул ја најави големата цензура на Пентагон на слбодата на говорот и мислата во електронските комуникации оти без строга цензура, напросто веќе не била возможна никаква политика.

Сашко просто е Ванѓа на ,,неолибералниот фашистички,, последен налет кој со сите преостанати сили се обидува да го укине човештвото како што е дизајнирано и да го претвори во нешто склепано од рестлови на сенешто а по замислата на една шака умоболни масовни убијци.

Рамо до рамо со него е и самопрогласениот ни „корифеј“ на македонското новинарство Бранкица Геровска – маскиран како машки примерок со хермафродитски прекар Геро. Тој во македонската колективна историска меморија ќе остане трајно запишан како следбеник на украинскиот фашист Бандера, кој сакаше мајданско сценарио за Македонија, мало, искомплексирано хитлерче од маалски периферен сокак кое со радост ја дочека американската инвазија на Ирак во која и Македонија учествуваше „шоулдер ту шоулдер“ со злосторникот Буш и Колин Пауел.

Овенчан со ваква слава ќе си умре а претоа ќе си биде трајно осуден како активен соучесник на извршен злостор против човештвото кој тежи над милион убиени Ирачани и се уште трае. Активното учество во планирањето на преврати во Македонија заедно со неговите спонзори во политиката и западните амбасади не му ги ни спомнувам. Доволно за вечна накажаност му е учеството во палењето на македонската енциклопедија.

На мојот попис е издвоена и Мирајна Најчевска која недвосмислено како човеково неотуѓиво постмодерно право авангардно ја вброи и педофилијата која да ти била вродена нагонска карактеристика на луѓето. И како таква ,,нормална,,. За животните научно не се произнесе, па не знаеме за таков сој на педофилски вирус. Уште!

А што да кажам, може ли за крај да го заборавам фамозниот буревесник (кај нас храбар прв петел) Ѓунер Исмаил кој ехеј уште во далечната 2001 година визионерски ни ја најави МЕКАТА ДИКТАТУРА НА ЛИБЕРАЛНАТА ДЕМОКРАТИЈА.

Нормално, во меѓувреме како секој лабораториски произведен вирус, таа си ескалираше во тврда диктатура во која сите живееме во куќни, маалски, градски, регионски и државни концлогори. Немаме право на мисла и слободен говор. Немаме право на слобода во движење и дружење.

Политичарите и нивните слуги станаа капо чувари во ,,либерално-демократски,, конц логори. Медиумите се службеници на министерствата за производство на ВИСТИНА, се поприсутни се дивеењата на ес –ес НВО единиците кои кршат, пљачкаат, убиваат и претепуваат се што им личи на Евреин или Азиец или неизмиен белец.

Евреите во сопствената држава доживеаа ужасна реприза од триесетите години на минатиот век само што сега Нетанјаху од здравствени причини, наместо со жолта давидова ѕвезда и истетовирано концлогорско бројче, неподобните жители ги жигосува со затворска белегзија. Историјата не секогаш се повторува како фарса. Во случајов сведочиме на нова трагедија.

Но едно нешто е фикс: Она низ што сега минува човештвото е содржано во предвидувањето за она од што ќе и умре овој сој идеолошко-социолошки политички фашистички вирус: Содржано е во македонската народна мудрост: Што си сеел тоа ќе жнееш и што си фрлил зад себе ќе го сретнеш пред себе –ќе те сопне, ќе паднеш и нема никогаш повеќе да се дигнеш! Некои го викаат тоа карма или Фатум.

Ај па се гледаме!

Пишува: М. Велиновска

Latest News

(Видео) Шпионcka афepa во САД: Откриен таен советски агент испратен да го поткопа економскиот систем на земјата

Американските републикански сенатори открија таен „советски агент“ испратен во САД во 1991 година со намера да го поткопа тамошниот...

More Articles Like This