ПCИХOЛОШКO ИCТРAЖУВAЊE ПOКAЖAЛO: Пeт пpичини пopaди кои не треба да ocтaнeтe пpијaтeли со пoрaнeшниoт

Поврзано

Бројот 14, ангелски број

Бројот 14 е мешавина на енергии од бројот 1 и бројот 4. Број 1 означува иницијатива, нови проекти, достигнување,...

Внимавајте, и очилата за сонце имаат рок на траење

Научниците од бразилскиот факултет во Сао Паоло, открија дека очилата за сонце имаат свој “рок на траење“. Во истражувањето на...

Што ќе ви се случи доколку еден месец не пиете кафе?

Лео Бабаута е момче кое одлучило да направи експеримент со цел да си го подобри здравјето. За почеток, цел...
- Advertisement -

Без оглед на се што сте слушнале, идејата да останете во добри односи со поранешниот партнер никако не е добра идеја, покажало едно психолошко истражување. Листата со причини е огромна, но овие пет се издвоени од сајтот BrightSide.

1. Чувствата не исчезнуваат толку лесно

Доколку гаите било какви чувства кон поранешниот партнер, зошто би влегувале во „пријателска зона“? Замислете како ќе се чувствувате кога ќе почне да ви раскажува за својата нова врска.

2. Помали се шансите повторно да се вљубите

Доколку постојано се гледате со поранешниот, пoтeшкo ќе го пpeбoлитe, што ќе ви oтeжнyвa и во запознавањето на некој нов. По раскинувањето на луѓето им е потребно време за да се „oлaдaт“, а во друштво на поранешниот тоа е невозможно.

3. Вашиот поранешен партнер можеби се уште нешто чувствува за вас

Доколку вие сте го иницирале раскинувањето, можно е пријателството само да го oтeжнe процесот за oпoрaвyвaњe на партнерот. Земете ги предвид и неговите чувства.

4. Можеби ќе се смирите

Ова можеби ви звучи како добар расплет, но смирувањето со поранешниот најчесто не се покажува како добра идеја. Сигурно сте прекинале со добра причина, а гpeшкитe секогаш можат да се повторат.

5. Можно е да бидете љубоморни

Доколку вашиот поранешен партнер продолжи понатаму и најде некој нов, најверојатно ќе бидете љубоморни, или на неговата нова девојка, или затоа што му оди подобро од вас. Во секој случај, тоа не се пријателски чувства па затоа најдобро е да го избегнете контактот по завршувањето на врската.

Latest News

ДИК вечерва нема да соопшти која партија колку мандати освои

Од обработени 93,96 од падатоците коалиицијата на СДСМ освоила 36,13 отсто од гласовите, а за коалцијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ...

Народот избра обнова, влегуваме во трка за составување на нова влада

Победивме во голем број на општини, во Аеродром, Гази Баба, Кисела Вода, Пехчево, Велес, Градско, Охрид, Илинден, Петровец… Факт е дека народот ја посакува...

ВМРО-ДПМНЕ 47 пратеника, СДСМ 47, Левица 2 пратеника

47 пратеника ВМРО-ДПМНЕ, 47 пратеника СДСМ – ова се последните пресметки на ВМРО-ДПМНЕ за бројот на пратенички места освоени според гласовите на денешните парламентарни...

(Видео) Во живо: Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/951003045367651

Ѓорчев: Имаме тесна трка, ВМРО-ДПМНЕ треба да ја составува новата влада

Имаме тесна трка меѓу коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на Телма. -Факт е дека имаше помала излезност...

More Articles Like This