ПEРО АНТИЌ СТАВА КРАЈ НА КАРИЕРАТА СО МЕГА СПЕКТАКЛ ВО СКОПЈЕ: Многу ѕвезди, меѓу кои и НБА, како Ал Хорфорд и Лука Дончиќ!

Поврзано

(Видео) Поставила камера во собата на нејзиното бeбe – Hе можела да им верува на oчитe

Бокcepот Брут и момчето Фин, кое нема ниту 2 години, се најдобри пријатели. Фин не може да се оддели...

Баба Ванѓа знаела кога ќе yмpe и кој ќе ја нacлeди нејзината мoќ – “Не се плaшaм од cмpттa, ќе се poдaм повторно во...

Ванга, како и повеќето луѓе, не мислеше дека смртта заминува засекогаш: „Не плаши се“, ги советуваше своите гости. Таа сакаше...

Првата дама Елизабета Ѓoргиевска во пурпурно виолетова креација на „Охридско Лето“

На отворањето на јубилејното 60 издание на Охридско Лето, присуствуваа и претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска. Првата дама...
- Advertisement -

Перо Антиќ веќе извесно време размислува да стави крај на својата играчка кариера, а сега откри повеќе детали за тоа што мисли да прави во иднина во ексклузивното интервју кое го одработи за познатото македонско радио „Антена 5“.

Феноменалниот центар со последната освоена титула во Евролигата како член на Фенербахче стана најтрофеен кошаркар во македонската историја, но по крајот на етапата со Црвена Звезда, очигледно нема преголеми мотиви да ја продолжи кариерата, особено не во странство.

– Пред неколку седмици одбив понуда од Армани Џинс Милано, го направив тоа бидејќи во овој момент мислите ми се насочени на друго место, односно кон Скопје и моето семејство, – порача Антиќ кој сепак не ја отфрла можноста да ја доигра актуелната сезона во Работнички или МЗТ Скопје.

– Многу луѓе чие мислење го ценам ми велат дека кариерата треба да се заврши онаму каде си ја почнал и мора да кажам дека се согласувам со тоа. Опцијата за враќање во Работнички првпат беше на маса со претходниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски. Со него имам огромна почит, но истото важи и за сегашниот градоначалник, Саша Богдановиќ. Сепак, засега нема ништо конкретно бидејќи треба да се исполнат одредени услови. Пред пет-шест години се сликав со дресот на МЗТ и тогаш чувствував дека сакам кариерата да ја завршам таму. Но, никогаш во кариерата не сум имал понуда од МЗТ, ниту сега, – додаде Перо кој за крај најави мега спектакл во Скопје по повод официјалното ставање крај на играчката кариера, случување од кое ќе бидат дел многу ѕвезди, вклучувајќи го и Лука Дончиќ кој е вистинска сензација во НБА лигата.

– Премногу е рано и не сакам да откривам детали за овој настан, но уште сега можам да потврдам дека Дончиќ и Хорфорд сигурно ќе дојдат, исто како и многу поранешни соиграчи од европската кошарка. Во Скопје сакам да бидат и тренерите со чија помош стигнав до такво ниво во кариерата, – најави Антиќ.

Извор: Дерби

Latest News

(Видео) Антовски: Хaвapијa во РЕК Битола пopaди нeoдгoвopноcтa и нecпocобноcта на влacтa

Јавноста вчера беше информирана дека во РЕК Битола се случила хаварија и дека во прекин е транспортот на јаглен...

Педиjaтрите пpeдупредуваат, учениците по 5 часа најмалку ќе треба да носат мacка, нивното здpaвје е доведено во пpaшање

Децата до единаесет годишна возраст тешко можат да се заразат од Ковид 19, но лесно можат да го пренесат – уверуваат педијатрите. Доктор...

(Фото) За чyдотo ce збopyва и денecка: Баба Даница била избpaна од Cв. Петка да изгpaди xpaм

Како што велеше починатата баба Даница Стојаноска од Лениште, таа била избрана од Света Петка да го гради Манастирот со помош на народот. Првото...

Се cпpeмa ли Кина за Трета Светска вojнa?

Сателитски снимки покажуваат дека Кина собира војници и опрема на границата со Индија после насилниот судир минатиот месец - покрај ветувањата да се де-ескалира...

More Articles Like This