October 23, 2020, 7:31 am

Пoглaвapот на yкpaинcкaтa цpквa кој твpдeше дека кopoнaвиpycот е Божја kaзнa за гej бpaкoвитe, зapaзeн е со Koвид-19

Поврзано

ФДА гo oдoбpи „Ремдесивир“ за лeкyвaњe Koвид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша...
- Advertisement -

Поглаварот на украинската православна црква, патријархот Филарет е позитивен на коронавирус. 91-годишниот лидер на украинската црква претходно пандемијата на коронавирусот ја нарече Божја казна за истополовите бракови.

Според соопштението на Украинската православна црква, патријархот Филарет е на болничко лекување и неговата здравствена состојба е стабилна.

„Посебно им е благодарен на сите кои покажуваат љубов и се молат за неговото здравје“, соопштија од црквата.

„Здравствената состојба на патријархот е стабилна, третманот продолжува. Ве повикуваме да продолжите да се молите за Неговата светост за семоќниот Бог да го излекува патријархот од болеста“, стои во соопштението.

Пред неколку месеци патријархот Филарет го привлече вниманието на украинската и светската јавност откако изјави дека корона-кризата е Божја казна поради истополовите бракови.

Украинската ЛГБТ организација “Insight” го тужеше лидерот на Украинската православна црква поради коментарите, тврдејќи дека неговите зборови би можеле дополнително да придонесат за омраза и дискриминација на ЛГБТ популацијата во Украина.

Сепак, од украинската црква на тужбата одговорија дека патријархот Филарет „како лидер на црквата и како човек има право да го каже својот поглед на кризата кој се темели на моралност“.

Latest News

ФДА гo oдoбpи „Ремдесивир“ за лeкyвaњe Koвид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек...

Бикoвитe yживaaт вo paбoтaтa, Oвнитe пoлни caмoдoвepбa

ОВЕН Работа: Полни сте со самодоверба, вредни и амбициозни. Конечно, ги решавате проблемите кои порано сте ги избегнувале и сметале за второрангирани. Љубов: Емотивниот однос е...

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците на припадниците на заедниците, орган...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

More Articles Like This