September 25, 2020, 3:57 am

Пoдaтoци за 18.000 зaбoлeни од Koвид-19 cлyчajнo oбjaвeни во Велс

Поврзано

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според...

Се огласи Ибрахимовиќ за состојбата откако беше дијагностициран со ковид-19

Нaпaѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ ги коментираше информациите дека бил зaразен со кopонавирус. Вчера имав нeгативен тест за коронавирус, денес...

Источноевропските замји го отфpлија новиот план на Европската унија за спрaвување со мигpaнтите

Група источноевропски земји го отфрлија новиот план на Европската унија за справување со мигрaнтите, уривaјќи ги нaпорите за рeшавање...
- Advertisement -

Личните податоци на 18.105 жители на Велс, за кои е потврдено дека се заболени со новиот коронавирус, случајно беа прикачени на јавен сервер и достапни на интернет 20 часа во август, соопштија од велшкиот јавен здравствен систем.

Причината за истекувањето на податоците е индивидуална човечка грешка, објави велшкиот јавен здравствен систем, додавајќи дека е нарачана надворешна истрага за истекувањето на податоците и дека се преземени чекори за да се спречат слични инциденти.

„Засега нема докази дека податоците биле злоупотребени”, се вели во соопштението. „Сепак, признаваме дека ова ќе предизвика загриженост и вознемиреност и длабоко жалење што, во овој случај, не успеавме да ги заштитиме доверливите информации за жителите на Велс”, се додава во соопштението.

Податоците беа објавени вечерта на 30 август и можеа да ги пребарува секој корисник на веб-страницата на јавниот здравствен систем на Велс додека не беа отстранети следното утро.

Јавниот здравствен систем наведува дека во повеќето случаи, односно од 16.179 лица биле достапни иницијали, датум на раѓање, географска област и пол, поради што постои мал ризик за идентификација.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This