September 26, 2020, 8:54 am

Пoдeлбa во СДСМ за коалициите, Шекеринска „за“, Спасовски „пpoтив“ коалициjaта со ДУИ?

Поврзано

Пpoтecт пpoтив пoлициcкaтa бpyтaлнocт во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во...

Дpвoкpaдцитe штo ги нaпaднaa пoлицajците билe cтpaв и тpeпeт во ceлoтo Степанци

Дрвокрадци нападнаа петмина полицајци од кои двајца се со потешки повреди, завчера во селото Степанци. Жителите на селото сведочат...

Cилнa cлoвeнeчкa пoддpшкa за пpвaтa Меѓувлaдинa кoнфepeнциja, дpжaвниoт вpв yвepeн дeкa кoмпpoмиcoт e мoжeн

Силна словенечка поддршка за одржување на првата Меѓувладина конференција, која означува старт на пристапните преговори за Македонија со ЕУ...
- Advertisement -

Во времето кога Албанците ја бараат функцијата премиер, поточно Демократската унија на Али Ахмети, на онлајн медиумите се објавуваат вести кои може да бидат вистинити, но во повеќето случаи се „спинуваат“ гласини од внатрешен политички ривал за тоа кој ќе седне на фотељата на претседателот на Собранието, пишува порталот на албански јазик „Журнал“.

Собранието ги верификуваше мандатите, но сè уште не го избра претседателот, така што едно од најистакнатите имиња што се споменува медумите и што може да седне на местото на Талат Џафери, е заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, како прва жена што најверојатно се очекува да стане претседател на парламентот во Македонија.

„Журнал“ го контактираше СДСМ за ова, но од партијата ниту ги демантираат, ниту ги потврдуваат објавените информации.

Според порталот, со преземањето на оваа функција од страна на СДСМ на Заев, се поставува прашањето од која функција можат да имаат корист Албанците, ако не таа на спикерот?

Сомнежите за веродостојноста на вестите што се објавуваат деновиве произлегуваат од фактот дека во партијата на Заев веќе има некои струи кои се „за“ и „против“ продолжување на соработката со Демократската унија за интеграција. Извори во рамките на СДСМ, велат дека Радмила Шекеринска е „за“ оваа коалиција, додека техничкиот премиер Спасовски е против, пишува „Журнал“.

Latest News

Caнкциoниpaни 210 вoзaчи во Скопје, 81 за пpeчeкopeнa бpзинa и 23 мoтoциклиcти

Во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје, полицијата вчера изрече...

Стапчиња со кашкавал и маслинки

Стапчиња со кашкавал и маслинки 500гр брашно 1 лажиче Сув оквасец 1 јајце 200 мл јогурт 2 лажици зејтин 150 гр кашкавал 100 гр маслинки 1 лажиче сол Во брашното додајте го јајцето,...

Пpoтecт пpoтив пoлициcкaтa бpyтaлнocт во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој полицајци претепаа тројца битолчани...

(Видео) Tpaгичнo: Бpoјoт на зaгинaти во yкpaинcкиoт aвиoн ce иcкaчи нa 25, двajцa ce бopaт зa живoт

Бројот на загинатите во падот на украинскиот воен авион во североисточната Харковска област порасна на 25, соопштија од Канцеларијата на украинскиот јавен обвинител. „Според прелиминарните...

Невреме во Црна Гора, некои градови се под вода

Силно невреме ја погоди Црна Гора. Котор и Тиват се под вода, а дождот создал проблеми во Цетиње. Силен дожд, кој во текот на ноќта...

More Articles Like This