November 28, 2020, 12:20 pm

Пoликлиникaтa вo Ѓорче Петров ќe бидe тpиjaжeн цeнтap зa цeлo Скопје?

Поврзано

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021...

Оставка на Заев, слобода на народот: Пpoтecтот почнува во 12:30 часот од две места, завршува пред Влада

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните денес на сенароден протест, со почеток во 12:30 часот кој ќе заврши пред Владата на...

(Фото) Bлaдaтa штo ja тpгнa oгpaдaтa, ceгa пocтaвyвa нoвa: Уштe oд yтpoвo пoлициja зa нajaвeниoт гpaѓaнcки пpoтecт

Уште од рано утрово се местат полициските огради пред зградата на Владата пред најавениот денешен протест. На „Илинденска“ може...
- Advertisement -

Уште една надежна, засега неофицијална вест од здравствените власти – поликлиниката во населбата Ѓорче Петров во почетокот на следната недела би можела да стане тријажен центар за цело Скопје.

Плусинфо неофицијално дознава дека оваа инцијатива на медицинските експерти сериозно се разгледува и дека уште в понеделник би можела да биде донесена позитивна одлука.

Станува збор за голем објект, во кој можат да се обезбедат услови за првичен преглед на сите заразени со ковид-19, утврдување дијагноза, проценка на нивната здравствена состојба и нивно натамошно упатување било на домашно лекување или во соодветна ковид-болница.

Во медицината под поимот тријажа се подразбира распоредување и групирање на болните во групи, според природата на болеста и раните, како и според обликот и итноста на медицинската помош што треба да им се укаже.

Во моментов, тријажата е еден од покрупните проблеми со кои се соочуваат инфективните одделенија, односно ковид-болниците во Скопје, каде што секојдневно пристигнуваат пациенти упатени од матичните лекари и од други болници од цела Македонија, најчесто со неутврдена клиничка слика. Објективната клиничка слика на пациентот е ваѓна за неговото натамошно лекување, а се утврдува со преглед кај инфектолог, со крвна слика со клучните параметри, со рентгенска снимка и со слични постапки.

Тријажниот центар во Ѓорче Петров ќе овозможи таков брз и ефикасен првичен прием на пациентите, нивно групирање според дијагнозата и клиничката слика и упатување во соодветните здравствени установи, или упатување на домашно лекување со соодветна терапија.

Latest News

Пpeгaзeн пeшaк вo Скопје, co тeшки пoвpeди пpeнeceн нa Kлиникa

Пешак е тешко повреден во несреќата што се случила вчера во 12.00 часот на ул.„Малешевска“ во Скопје. Патничко возило „фиат брава“...

Ќе побара ли Бугарија и Грција да ги избрише натписите на своите споменици

ПРЕИНАЧУВАЊЕ НА ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА СЕ БАРА САМО ОД МАКЕДОНИЈА Бугарија со уцените кон Македонија и барањето да се избрише нејзината улога во периодот 1941-1944 г....

Bo здpyжeнa пoлициcкa akциja вo Цeнтpaлнa Амepикa yaпceни нaд 700 kpиминaлци

Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на...

Вpхoвниoт вepcки лидep вeти oдmaздa зa y6иcтвoтo нa Фахризадех

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма...

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021 година ако не се стави...

More Articles Like This