January 17, 2021, 10:25 am

Пoнeceтe cи чaдop: Дeнec нe oчeкyвa oблaчнo вpeмe co дoжд и вeтep

Поврзано

На Попова Шапка утрово измерени -16 степени

Минусни температури изутрина во седум часот се регистрирани во целата држава, а најстудено е на Попова Шапка, каде се...

Денес сончево и студено

– Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и студено. Во северните делови променливо облачно, во...

Променливо облачно и студено време

Времето денеска ќе биде студено и променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во јужните делови од земјава ќе има...
- Advertisement -

Под влијание на циклонска активност попладне, во текот на ноќта и утре претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд.

Врнежите ќе почнат од запад, а во вечерните и ноќните часови зоната на врнежи ќе се прошири во целата земја. На повеќе места се очекуваат обилни врнежи, од 30 до 40 литри на метар квадратен за 24 часа, а локално и повеќе, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Во ноќните и раните утрински часови кон вторник, врнежите на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Ќе дува засилен ветер, денеска од југоисточен, а утре од југозападен правец.

Преодно стабилизирање на времето ќе има во среда, а нов влажен бран се очекува во четврток кон крајот на денот и во петок.

Latest News

СЗО бара поocтри мерки во европските мерки

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на...

More Articles Like This