Пoплaднeвo нe излeгyвajтe нaдвop – Cлeдyвa нeвpeмe co пopoeн дoжд и гpмeжи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Продолжува периодот на променливо и нестабилно време. Како што најави УХМР, попладнево повторно се очекуваат врнежи, грмежи и засилен ветер, а така ќе биде и во следните денови. На некои места се прогнозира и изолирана појава на град проследена со крактоктрајно невреме.

До вторник ќе биде нестабилно, претежно попладне, а локално процесите може да бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, електрични празнења, засилен ветер и град. Нестабилноста ќе биде особено изразена во текот на утрешниот ден.

Од вторник условите за невреме ќе се намалат, но и натаму ќе има можност за пороен дожд и грмежи, особено во попладневните часови.

-Денеска, од пладневните часови на места и особено во планинските региони на западот ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, понекаде со појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 25 до 34 степени. Во Скопје од пладневните часови ќе има зголемена облачност, појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а температурата ќе достигне 32 степена. Во следните денови во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во попладневните часови на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и појава на град, понекаде и во вид на невреме. Температурите ќе се покачат, а особено топло ќе биде од почетокот на следната недела кога претежно на југоистокот ќе надминуваат 35 степени, наведува УХМР.

Изминатите 24 часа најмногу врнежи имало во Крива Паланка, 22 литри на метар квадратен, додека 10 литри се измерени во Тополчани, осум во Прилеп и Маврово, четири во Крушево, Берово, Претор и Штип, два литра во Ѓуриште, Скопје – Зајчев Рид и Лазарополе, како и еден литар на метар квадратен во Дојран, Струмица и Битола.

Latest News

Пaниka вo Тypциja: Гoлeм пoжap ce пpиближyвa кoн тepмoцeнтpaлa

Голем пожар се шири кон турска термоцентрала (ТЕЦ), а земјоделци во паника го тераат добитокот во близина на морето,...

More Articles Like This