Пoчинa пopaнeшниoт тypcки пpeмиep Јилмаз

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тој беше член на партијата Матица (АНАП) од 1991 до 2002 година, а во текот на 90-тите години трипати беше биран за премиер.

Поранешниот премиер на Турција, Месут Јилмаз почина на 72-годишна возраст.

Јилмаз беше член на партијата Матица (АНАП) од 1991 до 2002 година, а во текот на 90-тите години трипати беше биран за премиер, но неговите два мандата траеја само по неколку месеци поради пад на неговите коалициски влади.

Третиот мандат на Јилмаз траеше 18 месеци по така наречениот воен меморандум од 1997 година, со кој беше сменета владата на тогашниот премиер Неџметин Ербакан, кој застапуваше исламски вредности е беше ментор на актуелниот претседтаел на Турција,Реџеп Тајип Ердоган.

Јилмаз беше и министер за надворешни работи и за култура во владата на Тургут Озел.

Latest News

Царовска: Ниe имaмe oбвpcкa дa им cлyжимe нa гpaѓaнитe штo нe избpaa

Ние имаме обврска да им служиме на граѓаните што не избраа, секој ден подобро и затоа во сите сектори...

More Articles Like This