Пo зeмjoтpecoт вo Грција: Дeл oд житeлитe нoќтa ja минaa вo хoтeли или шaтopи

Поврзано

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...
- Advertisement -

Во шатори поставени на отворено, но и во хотели ја поминаа ноќта дел од жителите на областа Тесалија по вчерашниот земјотрес од шест степени, додека пак денеска се проценува штетата, јави дописничката на МИА од Атина.

Од периферијата Тесалија обезбедија три хотели во Трикала и два во Лариса, како и над 250 шатори, ќебиња и слично, во соработка со Секретаријатот за цивилна заштита на Грција и војската, наменети за оние кои не сакаа или не можеа ноќта да ја поминат во нивните домови.

По силниот земјотрес, тлото во делот околу Лариса продолжи да се тресе и регистрирани се нови земјотреси, од кои еден од 5.2 степени во вечерните часови и еден претпладнево со интензитет од 4.4 степени.

Екипи од Министерството за транспорт и инфраструктура на Грција, од утрово започнаа со проверка на објектите кои претрпеа штета.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This