September 19, 2020, 4:13 pm

Пocкaпувaњeто на cтpујaтa ќе донесе ценовен шoк за граѓаните

Поврзано

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Околу зградата во која живее екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, има зголемено просуство на полиција. Се вршат патроли,...

Дали Јанкулоска ќе бара одложување на затворот за да се грижи за детето?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска на која Врховниот суд и ја потврди затворската казна од четири години...

Салиу: Власта ги купи гласовите на Ромите на овие избори

На овие избори се случи масовен поткуп на ромските гласачи од страна на власта. Се нудеше пари но и...
- Advertisement -

Бран поскапувања ќе донесе новото зголемување на цената на струјата. Цехот што енергетските компани не го остариле планираниот приход или работеле со загуба, ќе го платат граѓаните и стопанството. Ова, според експертите е надвор од пазарна економија, а се сфаќа како специјална државна помош за енергетските компании. Криза е секаде во светот, не само кај нас, но државите наоѓаат механизам за да се задржи и онака кревкиот стандард кај населението.

– Во време кога расте бројот на отпуштања и се кратат платите, секој денар за граѓаните е важен. Поскапувањето на струјата не е мало. Ќе влијае на зголемување на цените на производите, ќе ја зголеми инфлацијата и ќе ја намали потрошувачката, изјави Миле Бошков, конфедерација на работодавачи, за Сител.

Во исто време, државата објави пораст на јавниот долг, кој достигна скоро 60% од БДП во второто тримесечје, или во бројки за само еден квартал задолжувањето е зголемено за скоро милијарда евра (967 милиони евра). Ако во првиот квартал долгот изнесувал 5,6 милијарди, сега, истиот надмина 6,5 милијарди. Власта како причина за зголеменото задолжување ја наведува КОВИД-19 кризата и неопходноста да бараат кредити за да се реализираат антикризните мерки и да се обезбеди непречено извршување на буџетот, односно покривање на зголемениот дефицит поради пад на приходите. Според владините проекции до крајот на годината јавниот долг би се задржал на 59,6%, додека кај државниот очекуват пад на 49,6 отсто.

Latest News

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат...

Eдно лице 3aгина: Teшka сообpaќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Загина едно лице, а три се повредени, откако возило со скопски регистарски таблички се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија. Портпаролот на СВР Велес,...

Девојка физичко нападната во Скопје

Вчера во 16.50 часот во СВР Скопје, В.М.(29) од Скопје пријавила дека во 16.15 часот на ул.„Никола Киров Мајски“ била физички нападната од непознато...

More Articles Like This