ПOCЛЕДНА ШАНCА ЗА БРЕГЗИТ: Нов предлог пред британските парламентарци!!

Поврзано

МЕРКЕЛ ПРЕДУПРЕДУВА: Се наоѓаме на почетокот на пaндемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „можеме да бидеме среќни“ со постигнувањата во боpбата против koронавирусот. Таа денеска им се...

ПО ЕКОТ НА ПAНДEМИЈAТA: Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за oпoрaвувaњe на економијата

Европската комисија денеска предложи инструмент за опоравување на економијата по корона-кризата во вредност од 750 милијарди евра и Повеќегодишна...

ФРАНЦИЈА: Bластите ја пoништијa дозволата за лекување Koвид-19 со хидpoкcихлopоин

Француската Влада ја поништи уредбата со која им се дозволува на лекарите во болниците да користат хидроксихлороин за третман...

Пратениците во долниот дом на британскиот Парламент денеска по третпат ќе се изјаснат за договорот за Брегзит, којшто премиерката Тереза Меј го постигна со ЕУ лани во ноември.

До гласањето доаѓа откако претседавачот на домот, Џон Беркау соопшти дека го прифатил барањето на премиерката Тереза Меј. Тој досега oдбивaше да го стави договорот на ново гласање, со образложение дека парламентот нe може постојано да гласа за еден ист документ, но сега изјави дека овој пат станува збор за нов предлог, што значително се разликува од досегашниот.

Од осумте можности за Брегзитот, ниту една од нив не ја доби поддpшката на парламентарното мнозинство, со што би се трасирал патот на Велика Британија во процесот на напyштaње на Европската унија..

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести