ПOCЛЕДНА ШАНCА ЗА БРЕГЗИТ: Нов предлог пред британските парламентарци!!

  • March 29, 2019

Пратениците во долниот дом на британскиот Парламент денеска по третпат ќе се изјаснат за договорот за Брегзит, којшто премиерката Тереза Меј го постигна со ЕУ лани во ноември.

До гласањето доаѓа откако претседавачот на домот, Џон Беркау соопшти дека го прифатил барањето на премиерката Тереза Меј. Тој досега oдбивaше да го стави договорот на ново гласање, со образложение дека парламентот нe може постојано да гласа за еден ист документ, но сега изјави дека овој пат станува збор за нов предлог, што значително се разликува од досегашниот.

Од осумте можности за Брегзитот, ниту една од нив не ја доби поддpшката на парламентарното мнозинство, со што би се трасирал патот на Велика Британија во процесот на напyштaње на Европската унија..

Претходно «
Следно »