Пopaнeшeн виcoк функционep на СДCM yдpи пo Гeopгиевски: Ако caка толку да pacкажува истopија, нека ја pacкаже онaa за пpoдaжбата нa Oкта

Поврзано

Bpaбoтeни вo cпopтcки oблoжyвaлници: „Издpжyвaмe фaмилии, плaќaмe кpeдити и бapaмe caмo дa paбoтимe“

Вработените во спортски обложувалници денес одржаа прес-конференција пред Владата на Македонија, на која ги изнесоа своите ставови во врска...

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие,...

(Видео) Заев: Евpoпcкитe лидepи дoбpo ja paзбиpaaт нaшaтa пopaкa – Македонскиот идeнтитeт нe e зa пpeгoвopи и никoгaш нeмa дa бидe зa пpeгoвopи

Оваа недела сме во интензивна европска работна агенда на релација Скопје – Брисел – Мадрид – Атина. Денес Ви...
- Advertisement -

Не стивнуваат реакциите по контроверзните предлози на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за разрешување на македонско бугарскиот спор.

Откако првично реагираа бројни јавни личности, од неговите тези се огради и СДСМ, нарекувајќи ги лични ставови, вчера Георгиевски во телевизиска дебата на ТВ 24 со Петар Богојески, се опиша себе си како личност кој секогаш кршела табуа во македонската политика, потенцирајќи дека за неговиот предлог бил мотивиран од, како што реше, опасноста да изгубиме нови 20 годин и во односите со Бугарија.

Меѓу оние кои реагираа на наводите на Георгиевски е и Зоран Јовановски, поранешен потпретседател на СДСМ, кој сега воопшто не е активен во политиката.

Тој вели дека ако сака да ја толкува историјата, Георгиевски треба да ја раскаже и онаа која се однесува на продажбата на рафинеријата ОКТА.

„Нема да мрднеме напред како општество додека не почнеме работите да ги кажуваме отворено и директно. Еве на пример, Љубчо Георгиевски и понатаму мртов ладен ни кажува што треба да правиме, ни ја толкува историјата… Не е тој крив што досега не му е дадена шанса да ја раскаже историјата за договорот со ОКТА“, напиша Зоран Јовановски на својот фејсбук профил.

Latest News

Пpистигнa чeтвpтaтa гeнepaциja нa Škoda Fabia

Чекањето се исплатеше, затоа што Fabia ќе ја продолжи пазарната битка со нови адути. Пред сé со MQB платформата,...

More Articles Like This