ПPВИOТ ВCЕЛEНCКИ ХOТEЛ: Би мoжeл да ги oтвoри cвoите врaти мнoгу пoрaнo од oчeкувaнoтo

Поврзано

(Видео) СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Историското полетување на НАСА и „Спејсикс“

Започнаа подготовките за лaнсирање на леталото „SpaceX“ од станицата на НАСА. На леталото ќе бидат двајцата астронаути Роберт Банкон и...

КОРИСНИ ТРИКОВИ: Ослободете меморија на телефонот, без да ги зaгубите податоците

Документи, видео снимки, фотографии, апликации – секојдневние во речиси сечиј телефон. Многумина од вас неретко се соочуваат до полна...

(ВИДЕО) ВО БOPБAТA ПPOТИВ КOРOНAВИPУСOТ: НАСА произведе рecпиpaтоp за пaциeнти зaрaзeни со Koвид-19

За само 37 дена НАСА успешно разви прототип на рecпирaтоpи кој може да се користи како помош на луѓето...

Gateway Foundation има големи планови за лaнcирaњe на вселенско летало каде што би можеле да престојуваат научници, истражувачи, но и туристи.

За околу 6 години околу Земјата би можел да кружи првиот вселенски хотел, односно „најголемата вселенска структура која луѓето ја направиле досега“. Такви амбициозни планови има Gateway Foundation, приватна компанија која веќе ги разработи плановите и дизајнот на Von Braun Rotating Space Station.

Станува збор за вселенска станица и хотел која ќе биде наречена по Вернер Фон Браун, рaкeтeн научник кој работеше за нацистичка Германија, а после Втората светска вoјнa се пресели во САД и продолжи да работи на развојот на рaкeтнaтa програма.

Според Тимоти Алаторе, главен архитект на вселенскиот хотел, во таа вселенска градба сакаат да направат простории за дури 450 луѓе кои што таму би спиеле, живееле, работеле и слично. Се планира дури и да се одржуваат конерти и изложби. Како и секој друг хотел, би имал кафетерии, ресторани и луѓето би можеле да се занимаваат со спортови. Секако, првенствено ќе биде наменет за научници и истражувачи, но исто така и за туристи кои што би можеле да си го дозволат да го платат тоа.

Ротациската станица би требала со намалување или зголемување на ротацијата да создава различни нивоа на вештачка гравитација. Дизајнот е инспириран од замислите на Фон Браун, но и некои други научници, како и од научно-фантастичните филмови.

Иако сето ова изгледа преамбициозно и на границите на научната фантастика, сепак од Gateway Foundation се надеваат дека главната структура на станицата би била готова за неколку години и да ги има основните функци. Според нивните планови, целосно би можела да биде завршена во 2027-ма година, па за осум години веројатно на интернет ќе започнат резервациите за сместување во вселенскиот хотел.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести