Пpвпат од пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa: Хонг Конг вoвeдyвa cтpoг кapaнтин

Поврзано

Британски сој на kopонавирусот регистриран кај вториот македонски граѓанин вратен од Занзибар

Министерството за здравство ја информира јавноста дека според анализите што денеска ги направи МАНУ на брисот од другиот пациент...

Се ypна вoeн хеликоптер во Турција, зaгинaa девет лица

Воен хеликоптер се урна во источна Турција, при што загинаа 9 лица, а четири беа повредени, соопшти турското Министерство...

Силeн зeмјотрес од 7,3 стeпени го погoди Нов Зеланд, издадено пpeдупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, поради што е издадено предупредување за цунами. Брановите на...
- Advertisement -

Хонг Конг денес ја воведе првата блокада од почетокот на пандемијата на коронавирус.

10.000 граѓани во густо населениот дел на островот Ковлун ќе мора да останат дома додека не бидат тестирани сите.

Владата објави дека има намера да ја заврши работата за 48 часа, за граѓаните да можат да одат на работа во понеделник, пренесува „Ројтерс“.

Во карантинската област има 70 згради.

Во тој дел на Хонг Конг, овој месец беа потврдени 162 случаи на коронавирус, а нивото на вирусот пронајден во канализацијата е поголемо отколку во другите области.

Хонг Конг беше меѓу првите делови на светот погодени од коронавирусот.

Кинескиот автономен регион успеа да го задржи бројот на заразени под 10.000, со околу 170 смртни случаи во поголемиот дел од минатата година, спроведувајќи строги мерки за физичка дистанца.

Latest News

Фрчкоски нема да биде амбасадор во САД, не може да добие бeзбедносен сeртификат?

Пратеникот Антонио Милошоски на Фејбук објавува дека Љубомир Фрчкоски нема да замине амбасадор во САД и оти за ова...

More Articles Like This