Пpв cлyчaj вo Германија: Маж пoчинaл oткaкo пo вторпат зa6oлeл од кopoнaвиpyc, мy ce пojaвилa и ceпca

Поврзано

Белгија зaбpaни патувања во странство за Велигден

Белгискиот премиер Алексадер Де Кроо во петокот го изнесе временскиот план за попуштање на рестриктивните мерки за сузбивање на...

„Гардијан“ открива: Што се крие позади глобалниот кapaнтин и зошто мора да се повторува на секои две години?

Британскиот весник „Гардијан“ случајно ги подгреа сомнежите за голем број теоретичари на заговор со напис кој сугерираше дека е...

Ќе има ли постpoги мерки: Одлуката ќе падне во понеделник, нaјави Филипче

Во денешното гостување нателевизија „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче рече дека во текот на наредната недела ќе се...
- Advertisement -

Во Германија е регистриран прв смртен случај по второ заболување од коронавирус. Ова е прв ваков случај во земјата, трет во светот.

Починатиот маж првпат заболел од коронавирус во април годината, а вторпат во декември. Второто заболување не го преживеал.

-Пациентот починал позитивен на Ковид-19 со пневмонија и сепса, со повеќекратно откажување на органи, соопштија властите.

Мажот бил на возраст од 73 години, кој по првото заболување очигледно не стекнал силен имунитет.

Германските власти укажуваат дека досега шансите некој да се зарази по вторпат со коронавирус биле мали, но дека постојат изолирани случаи каде пациентите не создале доволно антитела.

Latest News

Белгија зaбpaни патувања во странство за Велигден

Белгискиот премиер Алексадер Де Кроо во петокот го изнесе временскиот план за попуштање на рестриктивните мерки за сузбивање на...

More Articles Like This