Пpв cлyчaj нa кopoнaвиpyc пoтвpдeн нa Moнт Евepecт

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Неколку недели по официјалното отворање на сезонта за искачување на Монт Еверест, беше потврден првиот случај на зараза со коронавирус на највисокиот врв на светот.

Норвежанецот Ерланд Нес е првиот алпинист позитивен на Ковид-19, кој помина осум ноќи изолирано во болницата. Медиумите известуваат дека позитивен е и локален жител од Шерпа, кој бил со него на експедицијата.

Нес не е сигурен како се заразил, но тој посочил како тоа можело да се случи во една од локалните чајџилници во долината Кумбу.

Тој за Би-Би-Си изјави дека можел да стори повеќе за да се заштити, како што се миење раце и носење маска цел ден.

„Малкумина носеа маски на својот пешачење до Еверест“, рече Норвежанецот, кој шест дена се чувствуваше лошо на планината, по што беше евакуиран со хеликоптер на 15 април.

Појавата на вирусот може да нанесе голем удар врз економијата на Непал, која многу се потпира на приходите генерирани од експедициите на Еверест.

Властите во Непал го затворија Монт Еверест поради коронавирусот, а експедициите на најпознатата планина во светот не беа дозволени минатата сезона.

Секој што патува во Непал оваа година, мора да достави негативен тест за коронавирус, кој не смее да биде постар од 72 часа.

Latest News

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

More Articles Like This