Пpвa вo ЕУ: Унгapиja пoчнyвa co вakцинaциja нa тинejџepи пpoтив кopoнaвиpycoт

Поврзано

- Advertisement -

Унгарскиот премиер Виктор Орбан објави кон крајот на минатиот месец дека тинејџери на возраст меѓу 16 и 18 години ќе можат да ја примат вакцината на Фајзер/БиоНТек. Повеќе од 90.000 млади луѓе веќе се регистрирале за вакцинација, со неопходна дозвола од родителите, пишува Евроњуз.

Едно 17-годишно момче изјави дека одлучило да се вакцинира за да го заштити своето семејство, верувајќи дека тоа може да претставува пат до „нормалниот“ живот.

Според вирусологот Миклош Русвеј, вирусот не е рамнодушен кон младите. Симптомите на коронавирусот често се појавуваат неколку месеци по инфекцијата, па затоа Русвеј вели дека е важно помладите луѓе да се вакцинираат.

– Деца од шест до 11 годишна возраст веќе се вакцинираат во пилот-групи. Верувам дека до есен, кога ќе почне следната учебна година, сите деца на училишна возраст ќе можат да посетуваат настава вакцинирани, истакна унгарскиот вирусолог.

Во Унгарија во употреба се шест вакцини. Освен на Фајзер/БиоНТек, која единствено е одобрена за тинејџерите, достапни се и вакцините на Модерна, Астра Зенека и Џонсон и Џонсон, како и кинеската Синофарм и руската Спутник В.

Досега речиси 4,5 милиони луѓе, од вкупно 9,7 милиони жители на Унгарија, примиле прва доза од вакцините. Според владините планови, до средината на јуни сите Унгарци кои сакаат да примат вакцина, развиена од Западот, можат да се имунизираат.

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...

More Articles Like This