January 19, 2021, 2:54 am

Пpвa peгиoнaлнa кoнфepeнцијa зa oпcтaнoк нa yгocтитeлcтвoтo во ycлoви нa Koвид-19

Поврзано

Набавката на вакцини за Западен Балкан на дневен ред на состанокот на ЕУ лидерите во четврток

Набавката на вакцини за Западен Балкан ќе биде една од темите на дискусија на лидерите на ЕУ на состанокот...

Регистрирани 80 случаи на нecакани ефекти кај лицата вакцинирани против ковид во Хрватска

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани...

Во Германија откриена досега непозната мутација на ковид-19

Според германските медиуми, на клиниката Гармиш-Партенкирхен е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус.Во болницата во Гармиш-Партенкирхен, кај 73 пациенти...
- Advertisement -

Конференцијата ја организира Независната угостителска комора (НУК) која најавува учество на владини претставници, претставници на локалните самоуправи од регионот, како и претставници на релевантни институции од ЕУ и од СЗО.

Скопје денеска и утре е домаќин на првата регионална конференција „КОВИД-19 – неформален партнер: Угостителите во очекување на вториот бран” чија цел е да се согледаат последиците од ударот на првиот корона бран во угостителството, но и да се изнајдат начини за ублажување на последиците од вториот бран.

Конференцијата ја организира Независната угостителска комора (НУК) која најавува учество на владини претставници, претставници на локалните самоуправи од регионот, како и претставници на релевантни институции од ЕУ и од Светската здравствена организација.

-Во пресрет на вториот бран на вирусот, во изминатите денови сме сведоци на нови шокантни вести од целиот свет за новите рестриктивни мерки кои веќе се најавуваат за имплементација или веќе се на сила. Со овие мерки се задава нов и уште посилен удар на угостителската индустрија од која зависат и живеат милиони луѓе во светот. Министерот за здравство Венко Филипче, во интервју за медиумите, излезе со став дека е можно враќање на рестриктивните мерки како што се полицискиот час, забрана за јавни собири и затворање на угостителските објекти. Во нашата земја има 6.500 угостителски објекти со повеќе од 35.000 пријавени вработени и повеќе од 10.000 сезонски работници кои заедно со своите семејства сочинуваат повеќе од 200.000 од населението во нашата земја, вели претседателот на НУК, Здравко Јосифовски.

Според НУК, на конференцијата, стручни медицински лица, балкански асоцијации, комори и здруженија на угостители, производители, дистрибутери, увозници и останати засегнати страни ќе имаат можност преку работни панели да придонесат кон дискусијата. Императив ќе биде сите засегнати страни да се вклучат во единствената цел – справување со кризата и просперитет на секторот заедно со неформалниот партнер КОВИД-19.

Latest News

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај...

More Articles Like This