December 6, 2021, 6:20 am

Пpелиминарен извештај на СЗО: Експертите не веруваат дека kopонавирусот „протекол“ од лабораторијата во Вухан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Член на тимот на Светската здравствена организација (СЗО) и заменик директор на Институтот Пастер во Санкт Петербург, Владимир Дедков изрази сомнеж во тврдењата дека корона вирусот „протекол“ од лабораторијата на Институтот за вирусологија Коне во Вухан, објавија „Спутник“ и „Бета“.

Експертите на СЗО кои го истражуваат потеклото на пандемијата на вирусот, во средата го посетија Институтот Вухан. Дедков рече дека лабораторијата во тој институт е многу добро опремена и изјави дека „тешко е да се помисли дека нешто протекло од тука“.

Лабораторијата е под строги безбедносни мерки, односно на највисоко ниво на биосигурност во земјата.

Друг член на тимот на СЗО, Питер Дасак, рече дека добро ја познава лабораторијата и дека постигнала бројни достигнувања во областа на научните истражувања.

Тој додаде дека некои луѓе сакале да осквернат дел од таа лабораторија и да го дискредитираат, што, како што изјави, било „многу иронично“.

По посетата на пазарот за морска храна Хуанан во Вухан, Дедков рече дека, дури и ако вирусот корона потекнува од друго место, на тој пазар има поволни услови за ширење на вирусот.

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...

More Articles Like This