May 16, 2021, 10:34 am

Пpaтeницитe ce вakциниpaaт co „Cпyтник В“: Џафери oчeкyвa Coбpaниeтo дa ce вpaти вo нopмaлa

Поврзано

- Advertisement -

Во салата А1 Арена во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје утрово почна вакцинацијата на пратениците. Тие, како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, се имунизираат со вакцината „Спутник В“.

„Денеска како дел од вработени во критична инфраструктура ќе се вакцинираат пратениците и дел од стручните служби кои не се вакцинираа претходниот пат. Ќе ја примаат вакцината на ’Спутник‘ и денеска процесот е организиран во три групи. Паралелно со нив, во салата тече и вакцинацијата на постарите граѓани над 73 години“, рече Филипче.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, очекува дека по имунизацијата понатаму и со втората доза, работата на законодавниот дом да се врати во нормала.

„По втората доза која ќе ја земат ќе се овозможи посоодветна работа на Собранието и се надевам од втора половина на мај да се врати нормалниот начин на работа на Собранието секако почитувајќи ги и понатаму одлуките и протоколите“, вели Џафери.

Тој нема информации колкав е интересот кај пратениците односно колку од нив ќе се вакцинираат. Како што рече, тој испратил целосен список и секој од пратениците си добил порака и термин во која група и на кој пункт треба да се вакцинира.

„Нивна одлука е кој ќе дојде. Сите се предвидени, а кој како ќе одлучи е нивно“, вели Џафери.

Latest News

Кopoнaтa кocи вo Индија: Haд 4000 пoчинaти лицa вo eдeн дeн, вo нeкoи peки ce пpoнajдeни тeлa oд жpтви..

Индија известува дека има мало намалување на бројот на заразени од Ковид-19 трет ден по ред, но расте бројот...

More Articles Like This