Пpeгoвopитe вo Paмбyе билe caмo пapaвaн: Клинтон yштe вo 1998 гoдинa знaeл дeкa ќe ja 6oмбapдиpa Србија??

Поврзано

- Advertisement -

Излегоа нови декласифицирани документи во врска со бомбардирањето на Србија во 1999 година. Како што објавува „Новости“ на 24 септември 1998 година, тогашниот советник за национална безбедност на САД го известил претседателот Бил Клинтон дека се подготвува ултиматум за Србија и ако не го исполни ќе биде бомбардирана.

Ултиматумот се состоел околу наводната хуманитарна катастрофа на Косово и одбивањето на српската војска да се повлече од својата јужна покраина.

Со ова се потврдува дека преговорите во Рамбуе кои се одржаа во февруари и март, еден месец пред почетокот на бомбардирањето во април 1999 година биле само параван за воената интервенција.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Пендаровски на Анталија дипломатскиот форум: Како можеме да ја зајакнеме регионалната cолидарност во поглед на научените лекции?

Во рамки на учеството на претседателот Стево Пендаровски на Анталија дипломатскиот форум кој се одржа на тема: „Иновативна дипломатија:...

More Articles Like This