October 30, 2020, 11:55 am

Пpeдлoг-мepкитe за зaштитa од Koвид 19, зaглaвиja во coбpaниcкитe лaвиpинти

Поврзано

Милошоски pacпали по Костадинов: Во мај со 22 новозapaзени и 2 пoчинaти бараше ocтавка од Чулев, денес moлчи

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбик пишува дека Костадин Костадинов од СДСМ во мај со 22 новозаразени...

Бpyка – дyшaтa ja ocтавија по бoлници: Медицинckите cecтри изocтавени од нагpaдата 13 Hoември

Унијата на ЗМСТАС (Здружение на Медицински сестри, Техничари, Акушерки и Стоматолошки сестри) предводена од здружението „За нас“ апелира медицинските...

Чекор поблиску до банkpoт: Власта најавува зголемyвaње на јавниот долг на 70% од БДП

Преставниците на власта се почесто почнаа да во јавноста да ја пласираат тезата дека ако е потребно, јавниот долг...
- Advertisement -

Два пати се предлагаат мерки од комисијата за заразни болести во последниве две недели за да се спречи ширењето на Ковид-19 ама владата не може да ги донесе во собрание. Додека секојдневно бројките назаразени одат нагоре и се доближуваат до 500, власта не може да ги направи измените на законите со кои би се овозможило примена на мерките. Предлогот од владата за измените на законот за заштита од заразни болести министерот Филипче вели дека е во собраниска процедура но се надева дека неделава која следува ке се изгласа. Но тоа е мерката за носење на маска и на отворено.

Инаку вчера претседателот на комисијата за заразни болести и министерот открија дека новиот пакет мерки би предвидувал забрана за работа на се по 23 часот но и редуциранје на патници во јавниот превоз. за полициски час се размислува во крајна варијанта кога не би имало друго решение. Опасноста ја гледаат во преоптовареност на системот, а Според вчерашната статистика на инфективна клиника има хоспитализирано 95 пациенти, а од нив 65 се на кислородна поддшка. Во 8 ми септември се 46 пациенти од кои 2 ца се на репиратор. на инфективните одделенија во градовите низ земјава се вкупно 311 а најалармантна е состојбата во Cтрумица. Но не помалку се исполнети и другите болници.

Но додека се чекаат формално правните процедури, земјава веке го достигнува врвот на издржливоста на здравството, а бројот на заболени пред два дена го достигна врвот на дневно ниво од 535 заболени, додека пак во средата бројот на активни го надмина врвот кој беше забележан на крајот на јули и во мемоентов активно болни се 4837. Се зголемува и бројот на починати а како причина се наведува дека пациентите доцна се јавуваат во болница. Од друга страна пак болниците се преполни и пациенти сведочат за Телма дека не можат да дојдат на ред за болничко лекување. Викендов ке се чека да се види трендот на заболување па ке се одлучува како понатаму, велат од комисијата за здравство.

– Билјана Николовска

Latest News

Милошоски pacпали по Костадинов: Во мај со 22 новозapaзени и 2 пoчинaти бараше ocтавка од Чулев, денес moлчи

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбик пишува дека Костадин Костадинов од СДСМ во мај со 22 новозаразени...

Бpyка – дyшaтa ja ocтавија по бoлници: Медицинckите cecтри изocтавени од нагpaдата 13 Hoември

Унијата на ЗМСТАС (Здружение на Медицински сестри, Техничари, Акушерки и Стоматолошки сестри) предводена од здружението „За нас“ апелира медицинските сестри да не бидат изоставени...

(Фото) Heмa тpeпкaњe: Мaнeкeнкaтa пoзиpaшe цeлocнo гoлa нa кpeвeт

Манекенката и актерка Дафне Џои нема намера да престане да провоцира. Таа на својот Инстаграм профил објави фотографија каде позира потполно гола. Таа позираше целосно гола...

Чекор поблиску до банkpoт: Власта најавува зголемyвaње на јавниот долг на 70% од БДП

Преставниците на власта се почесто почнаа да во јавноста да ја пласираат тезата дека ако е потребно, јавниот долг ќе го зголемат за нови...

Научник од Оксфорд: “Baкцинaтa e пoдгoтвeнa, coздaвa имyнoлoшки oдгoвop и мoжe дa ce зaпoчнe co вakцинaциja”

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Оксфорд, откри дека во првата и втората фаза се покажало дека вакцината против корона не...

More Articles Like This