November 29, 2020, 5:56 pm

Пpeнџов: Пpecпанско Езepo го cнeмyва, а вие нитy денар не издвoивтe во peбалансот

Поврзано

Бoлниците преполни, досега xocпитализирани 1282 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти...

Инспектор Илиевски: Има ли образовен kpиминал кај владиниот генерален секретар Зекири

Ако отворите по интернет порталите, па и на Vikiped страницата, Кој е Мухамед Зеќири новиот генерален секретар на Владата...

Споделете да помогнеме: На 2 годишниот Михаил му се потребни 15 000 евра за лekyвање

Михаил Ристовски од Тетово, кој има една година и девет месеци, не може да ја користи левата рака бидејќи...
- Advertisement -

Ни го снемува Преспанско Езеро, а ние не ставаме ниту еден денар да даваме пари за регулација на реката Пена кај Шипковица, иако за тоа има потреба, но состојбата е поалармантна во Преспа – рече Љупчо Пренџов од ВМРО-ДПМНЕ, во текот на денешната расправа по ребалансот на Буџетот во собраниската Комисија за финансирање и Буџет.

– Страшно е тоа што во Албанија се бараат оставки за снемувањето на водата во Преспанско Езеро, а кај нас нема ниту денар издвоен со ребалансот на Буџетот – рече Пренџов во реплика на дискусијата на Сања Лукареска од СДСМ.

Тој забележа на дел од мерките од Четвртиот пакет на мерки кои се однесуваат на фирмите и граѓаните како и на дел од уредбите донесени од техничката влада во време на коронакризата.

– Во услови на криза вие донесовте уредба за брусење на дијаманти и дававте лиценци за производство на марихуана – рече Пренџов.

Latest News

Macakpирани над 110 цивили во напaд во североисточна Нигерија ОН:

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 110 цивили се убиени викендов во „брутален“ напад во североистоична Нигерија, јави ДПА. -Вооружени...

Xаос во Мадрид, здравствените работници на улица поради пpoблемите во здравството

Во Мадрид денеска протестираа лекарите и медицинските сестри заради, како што наведоа,  намалувањето на медицинските услуги и затоа што властите ги оставија сами да...

Четворица пpeтeпaле 20 годишник на Партизанска

На 28.11.2020 во 15.45 часот во Полициската станица Центар, Ф.Н.(22) од Скопје пријавил дека околу 02.30 часот на бул.„Партизански одреди“ бил физички нападнат од...

Бoлниците преполни, досега xocпитализирани 1282 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона...

Во Србија зapaзени 6.179 лица, пoчинaле рекордни 65

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од...

More Articles Like This