ПPOБЛЕМ ЗА ИНТЕГРАЦИЈАТА ВО ЕУ: Албанија не ги исполнува правата на малцинствата

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Според истражувањето на Институтот за политички студии на Албанија, албанската влада нема усвоено 46% од подзаконските акти од Законот за заштита на националните малцинства во Албанија.

Претседателот на Институтот за политички студии, Африм Красниќи, вели дека Албанија има можност да ги исполни правата на малцинствата, но има тешкотии во целосно спроведување на истите, пренесеува весникот „Илинден“-Тирана.

Пратеникот Лигорак Карамело вели дека со не носењето на поздаконските акти грчката заедница во Албанија ги губи основните права што треба веднаш да бидат исполнети.

Пратеникот Васил Стерјовски ја дели истата загриженост за македонското малцинство. Според него, владата сè уште нема планирано фонд во буџетот за 2020 година.

„Во буџетот за 2020 година, владата не планира средства за заштита на културата и идентитетот на малцинствата. Областите каде живеат малцинствата, особено областите каде што живее македонското малцинства, не се финансираат, и се запоставени не само од оваа влада, туку од сите влади во последните 30 години и гледаме дека нема чекор напред во овој процес, во процесот на подобрување на правата малцинства во нашата земја“. вели Стерјовски.

Исполнувањето на обврските кон малцинствата во Албанија беше едно од петте точки што Европската унија ги постави како услов владата да ги започне преговорите за пристапување во ЕУ.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести