October 21, 2021, 12:05 am

Пpoблeми co вakциниpaњeтo вo Хрватска: Гpaѓaнитe ja oд6ивaaт вakцинaтa нa „AcтpaЗeнeкa“ и ce зakaнyвaaт нa лeкapитe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на хрватската семејна медицина, Наташа Бан Тоскиќ, за хрватското радио изјави денес дека меѓу 30 и 50 проценти од пациентите одбиваат да се вакцинираат со АстраЗенека.

“30 до 50 проценти од пациентите во некои операции одбиваат да се вакцинираат со АстраЗенек. Тоа целосно ја блокираше нашата редовна работа. Нашите медицински сестри треба постојано да се јавуваат и да бараат од луѓето да се вакцинираат, а исто така добиваме и закани”, рече Бан Тоскиќ.

„Мислам дека е закана ако некој пациент ми испрати е-пошта во која вели дека ќе преземе мерки доколку до утре не ја добие вакцината што ја сака“, рече Бан Тоскиќ.

„Апелираме до главните организатори на вакцинацијата да не ослободат, треба да се отстрани целосната администрација“, рече Бан Тоскиќ.

„Вакцинацијата во операциите на семејната медицина трае повеќе од еден месец, а лекарите само синоќа добија информација дека ќе добиваат дози за следната недела“, рече таа.

Проблемот настана бидејќи иста количина на дози беше распределена на сите операции.„Ординациите со повеќето постари жители се очекува да добијат 20 дози на„ АстраЗенека “повеќе од помалите ординации“, рече Тоскиќ, додавајќи дека првично посочиле дека вакцинацијата треба да се испланира и идентификува приоритетни пациенти на ниво на град, округ или држава.

Таа смета дека проблемот се појавил бидејќи иста количина на дози била распределена во сите ординации.

„Ако постоеше централна дигитална платформа за нарачување на пациенти и повикување на вакцинирање, целиот процес ќе беше потранспарентен и искрен со пациентите и ќе им беше полесно на лекарите да работат“, додаде Бан Тоскиќ.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This