October 30, 2020, 7:47 pm

Пpoблeмот со платформата за учење на е само во Македонија – цел свет се соочува со истиот пpoблeм

Поврзано

Речиси 1.000 новозaбoлeни денес, италијанско сценарио во Македонија нeизбeжнo?

Во последните 24 часа во Македонија е постигнат нов црн рекорд на новозаболени од КОВИД-19. Според информациите на „Инфомакс“, во...

(Видео) Heвиден тpoл на Бајден: Позади неговиот автобус се вози погребална служба за сите оние кои ги „самоубија“ Клинтонови

Фамилијата Клинтонови во моментов е една од најнепопуларните политички династии во Америка, а околу нивното делување се шират голем...

Kapaџовски повтopно ја шokиpaше Македонија: Не ja иcклyчyва можнocта за цeлocно затвopaње на Maкедонија

Поради бројот на заболените лица, поради бројот на хоспитализирани лица, поради растот на инфицираните лица, поради зголемувањето на бројот...
- Advertisement -

Учениците кои оваа учебна година требаше да ја започнат „учејќи од далечина“, се уште не можат да се најават на системот преку кој треба да ги добиваат работните задачи и да присуствуваат на виртуелната настава.

Но, со ваков проблем се соочува најголемиот дел од развиениот свет.

Сите клауд базирани апликации на компанијата „Мајкрософт“, вклучително и апликацијата „Мајкрософт Тимс“ од 28.септември се недостапни за поголемиот дел од светот, информира „Форбс“.

Корисниците на „Мајкрософт Офис 365“, „Аутлук“, „Ексчејнџ“, „Шерпоинт“, „УанДрајв“ и „Азур“ исто така пријавуваат дека не можат да се логираат на клауд сервисите на „Мајкрософт“, а, како и во Макеоднија, добиваат порака за кодот на грешката поради која не работи сервисот – „Ерор 404“, пишува „Форбс.

Според американскиот магазин, се уште постои дилема дали апликациите на „Мајкрософт“ се цел на сајбер-напади, или пак се работи за технички проблем со серверите на компанијата.

Платформата за далечинско учење на Министерството за образование пак, е базирана токму на овие клауд сервиси на „Мајкрософт“.

Форбс
 

 

Latest News

Поранешен шпион на Мосад открива зошто во Франција „бecнeе“ теpopизмот

Скоро е невозможно да се спрeчи каков било тepopистички напaд во Франција, едноставно затоа што е крајно тешко да...

Целосен kapaнтин во Белгија, дозволено само излегување за купување намирници и на работа

Белгиските власти одлучија да ја затворат земјата поради катацтрофалната епидемиолошка состојба, јавуваат локалните медиуми. Иако обраќањето на премиерот на Белгија е закажано за во 19...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните утре на пpoтecт пред Регулаторна комисија за енергетика

Поради нeспособноста на владата предводена од СДСМ и Заев граѓаните од ден на ден живеат се посиромашно. Поради неспобноста на оваа влада да се...

Речиси 1.000 новозaбoлeни денес, италијанско сценарио во Македонија нeизбeжнo?

Во последните 24 часа во Македонија е постигнат нов црн рекорд на новозаболени од КОВИД-19. Според информациите на „Инфомакс“, во последните 24 часа се регистрирани...

Не се договорија: Рacправата за ребалансот на буџетот продолжува утре

Раcправата по ребалансот на Буџетот, кој се носи поради ковид кризата и од чие усвојување зависи почетокот на реализацијата на четвриот пакет мерки за...

More Articles Like This