November 28, 2021, 6:27 pm

Пpoблeм зa Cpбитe: QR-кoдoвитe oд koвид-пacoшитe нe ce вaлидни во Грција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Апликацијата на грчкото Министерство за дигитална администрација, која официјално се користи од петокот, не ги признава QR-кодовите на дигиталните зелени сертификати што туристите од Србија ги добија преку порталот за е-управа.

Ова неодамна создаде проблеми за српските туристи во пристаништата Трипити и Уранополи на Халкидики, поради што српската министерка за трговија, туризам и телекомуникации, Татјана Матиќ, за „Н1“ објави дека министерството е свесно за проблемот и работи на решавање на истиот , додавајќи дека официјално не се добиени извештаи за неважечки кодови од други места.

Имено, од петок, 16 јули, Грција, меѓу другото, дозволи работа на ноќните клубови и барови во затворено, но под услов гостите на барот да седат, како и на обезбедувањето да го покажат безбедносниот код со доказ за вакцинација, пред да влезат.

Од порталот Е-управа за порталот Нова.рс наведуваат дека нема технички проблем со читање на кодот и дека проблемот е во апликацијата што ја направила Европската унија за нејзините членки.

„Овој проблем се појави во ЕУ кога создаде апликација за читање QR-кодови на земјите-членки на ЕУ. Сите членки сè уште го немаат стандардизирано тој код и многу веројатно имало проблеми во комуникацијата во Грција кога полицаецот ја отворил таа апликација на ЕУ и се обидел да го прочита тој документ “, вели Драгана Бечиќ од Е-влада за Нова.рс и додава дека Србија со Грција потпишала билатерален договор за заемно признавање на сертификатите.

Грците имаат јасна инструкција како да го прочитаат QR-кодот на нивниот зелен сертификат, а тоа е со телефон со камера или таблет-уред, известуваат од Е-управа.

Latest News

Утре нова средба Заев – Гаши во Клубот на пратениците

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши утре попладне повторно ќе се состанат, потврдуваат од СДСМ за...

More Articles Like This