January 17, 2021, 10:04 am

Пpoмeнa нa цeните нa нaфтeнитe дepивaти: Еве кoлкy ќe чинaт

Поврзано

Peкopднa вpeднocт нa “цpнoтo злaтo” вo пocлeднaтa гoдинa: Pacт нa цeнaтa нa нaфтaтa oд 8 отсто

На светските пазари, цените на нафтата пораснаа за 8 проценти за само една недела. Тоа претставува рекордна вредност на цената...

Помош за плати нема да има за јануари?!

Финансиската помош за плати за која е донесен и посебен закон, завршува со исплатата на декемвриската плата. Според најавите...

Hoви цeни нa гopивaтa oд пoлнoќ: Eвe кoлкy ќe чинaт

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од полноќ. Минатата...
- Advertisement -

Mалопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 2,57%.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за
1,00 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката од 23.11.2020 година и со
тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 60,50 ден/лит, додека малопродажната
цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 62,50 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1), се зголемуваат за 1,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката од
23.11.2020 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 53,00 ден/лит и
малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 53,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,020 ден/кг во однос на цената
утврдена со одлуката од 23.11.2020 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 28,501 ден/кг.

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 60,50 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 62,50 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 53,00 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 53,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 28,501 (денари/килограм)

Latest News

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...

More Articles Like This