August 14, 2020, 11:58 pm

Пpoтести и во Белград, граѓаните се собраа во центарот на градот

Поврзано

Региcтриран зeмјотpec во Албанија

Земјотрес со јачина од 3.0 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во 18.25 часот во Албанија. Земјотресот беше со...

Хаос на албанско – грчката граница, заглавени илјадници граѓани

Километрски колони возила и автобуси со албански државјани од вчера попладне се пред преминот Какавија на албанско – грчката...

Грчки и турски вoeни бродови се cyдриja во Медитеранот

Грчки и турски вoeни бродови се cyдрија во источниот Медитеран, соопшти грчкото Министерство за одбpана, опишувајќи го настанот како...
- Advertisement -

Во центарот на Белград, вечерва, петта вечер по ред, граѓаните се собираат на протeст. Граѓаните се собраа и во другите градови во Србија. Состојбата засега е мирна.

Новинарите на лице место известуваат дека значително помалку луѓе се собрале пред Националното собрание нешто пред 20 часот од вчера во исто време. Доаѓаат претежно помлади луѓе, семејства и велосипедисти.

Тимот на РТС видел дека полицијата со цивилна облека уапсила еден млад човек и го одвела во правец на улицата Косовска.

Нема полициски сили, но неколку единици се опремени со опрема за рушење на демонстрациите зад Собранието. Исто така, има и коњаница.

Сообраќајот е затворен пред Собранието на булеварот кралот Александар.

Освен Белград, протести има и во другите градови во Србија.

Во Крушевац, демонстрантите одговорија на повикот направен преку социјалните медиуми во центарот на градот, во близина на споменикот на косовските херои.

Граѓаните се собраа и во Нови Сад.

Во Чашак, на протестот беше поставена кутија за собирање помош за болницата во тој град.

Патем, синоќешниот собир во Белград се претвори во немири кога група демонстранти фрлаа со камења, факели и петарди пред српскиот парламент. Полицијата неколку пати ги туркаше.

Првиот протест се одржа во вторникот вечерта, по обраќањето на претседателот Вучиќ и најавата за воведување на полициски час во Белград за викендот. Иако протестот започна мирно, во текот на вечерта имаше немири, фрлање солзавец и провалување во Собранието.

Слично сценарио се виде на вториот ден од протестот, во средата, кога имаше судир меѓу полицијата и демонстрантите.

Latest News

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се...

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“, успеа да ослаби дури 21...

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната категорија на држави за кои...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

More Articles Like This