February 28, 2021, 2:03 am

Пpoтести и во Лондон пpoтив pecтриктивните мерки, yaпceни над 60 лица

Поврзано

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...

„Cпутник В“ e eфикacнa пpoтив myтaциитe, твpди Рускиот иcтpaжyвaчки цeнтap

Руската вакцина „спутник В“ покажува добри резултати против новите мутации на коронавирусот, изјави за „Ројтерс“, Денис Логунов, заменик-директор на...

Heвakциниpaнитe нeмa дa мoжaт дa пaтyвaaт вo ЕУ

Европската Унија ќе воведе дигитални сертификати за вакцинација. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека на земјите-членки...
- Advertisement -

Полицијата во Лондон денес соопшти дека уапсиле повеќе од 60 лица додека се обидувале да ги растераат демонстрантите кои протестираат против рестриктивните мерки и вакцините против Ковид-19.

Лондонската полиција соопшти дека очекува бројот на апсења да биде уште поголем.

Демонстрантите беа уапсени за различни кривични дела, вклучително и кршење на ограничувањата наметнати за да се спречи ширењето на коронавирусот.

На демонстрантите кои протестираа против ограничувачките мерки им се придружија и групи кои се спротивставија на примањето на вакцини против Ковид-19.

Според еден полицаец, на протестот учествувале меѓу 300 и 400 лица.

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...

More Articles Like This