January 19, 2021, 3:05 am

„Пyцко Петpoл“, дoби тендepи од пoлa милиoн евpa зa eдeн мecец

Поврзано

И жените ќе се пензионираат на 64 години

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска во готувањето на ТВ 24 истакна дека во собраниска процедура во...

Излижaa каде плykaa: Нели со Србија раководеше националистичко раководство?

-Премиерот Зоран Заев, штотуку соопшти одлична вест, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска потврди дека Србија ќе ни помогне...

(Видео) Ги фaлeшe во живо СДСМ додека вози: Мартин Костовски е kaзнетиот пратеник од СДСМ

Пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски, снимаше видео на мобилен телефон додека возеше. Видеото го објави на социјалните мрежи пред...
- Advertisement -

Десет тендери од државата само во септември добила фирмата Пуцко Петрол од Пласница. Тежат над половина милион евра. Ќе ја снабдуваат со нафтени деривати општината Прилеп, Здравствениот дом во Штип, судот во Кичево, Универзитетската клиника, општината Чучер Сандево, училиштето Коле Неделковски во Велес, општината Чаир, Пробиштип, Државните електрани и МВР.

Пуцко Петрол е во сопственост на Асмир Јахоски, син на пратеникот на ДУИ, Исмаил Јахоски. Прашавме во Антикорупциска дали има судир на интерес и политичко влијание, што фирма во сопственост на син на пратеник, добива толку државни тендери.

„За да се отстрани сомнежот од постоење потенцијален судир на интереси и ризик од влијание, посебно политичко, потребно е постапката за јавни набавки да биде спроведена на транспарентен начин и да обезбеди фер конкуренција и избор на економски најповолната понуда“, наведе Билјана Ивановска, Претседател на Антикорупциска.

Извор: Алсат

Latest News

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај...

More Articles Like This