РАБОТА ОД СОНИШТАТА: Плата 2 000 долари до крајот на животот под еден услов!

Поврзано

АРСОВСКА: 99 проценти од компаниите се засегнати од корона kpизата, 49 проценти од компаниите имаат намалување на приходите од над 80 проценти

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Даниела Арсовска во своето гостување во емисијата „А што не е јасно“ истакна...

НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната...

ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење...

Швеѓаните бараат кандидат за учество во експериментален уметнички проект , каде се гарантира плата од над 2 000 долари до крајот на животот, но под еден услов.

За концептуалниот уметнички проект во Гетеборг се бара еден кандидат , кој не тереба ништо да работи. Во проетот , финансиран од Владата на Шведска , вработениот ќе треба секој работен ден да се појави на железничката станица, која сега се гради и да го пријави своето присуство.

Потоа се вклучуваат бројни флуоресцентни светла преку платформата , што ќе биде знак дека бескорисен работник стигнал на работното место. Потоа лицето може да работи што сака , или ништо не мора да работи , се до крајот на работното време , кога треба да ги изгасне светлата.

Во текот на работното време лицето не мора да биде на работното место или кога сака може да даде отказ. Во спротивноп , работата му е загарантирана до крајот на животот. Одбраниот кандидат освен платата од 2320 долари , ќе добива и годишни покачувања, право на годишен одмор и пензиско осигурување.

До идејата дошло лани кога уметниците биле повикани за дизајн на железничката станица , со награда од 7 милиони круни з апобедникот. Но , победниците не сакале да ја земат наградата , туку дале идеја еден човек до крајот на животот ништо да нe работи , а да зема плата.

Се утврдило дека со годишните зголемувања и платата , може таа личност да работи 120 години.

Многумина , по објавувањето во шведските медиуми , решиле да се пријават , но бидејќи станицата во Корсваген се гради , работната позиција ќе биде слободна од 2026 , а апликациите ќе може да се поднесуваат една година претходно.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести