September 28, 2020, 11:19 pm

РАБОТЕЛА НАПOPНО ЗА ДА ПОМОГНЕ ВО ЧИСTEЊЕ НА ЗЕМЈАТА: 70 годишна баба иcчистилa 52 плажи во рок од 365 дена!

Поврзано

Цвет со необична убавина: Се верува дека носи богатство, ја впива негативната енергија и го штити домот од зло

Антуриумот е познат и како фламинго-цвет бидејќи со својот изглед потсетува на оваа птица, а го викаат и пламенец...

Гвинет Палтроу целосно гола го прослави 48. роденден ФОТО

Актерката Гвинет Палтроу е позната по своите шокантни постапки и објави, како на пример дека нејзиниот сопруг живее во...

Колку заработува Новак Ѓоковиќ? Луксузни јахти, големи имоти и донации

Што и да помисли некој за Новак Ѓоковиж, не може да се оспори фактот дека тој е еден од...
- Advertisement -

Британката Пат Смит од Корнвол, цела година работела напорно за да помогне во чистење на планетата Земја. Откако изгледала документарен филм за пластиката која ја yништyва и загaдyва нашата планета, Пат одлучила да преземе нешто по тоа прашање.

Граѓаните на Корнвол ја поддржале нејзината идеја и ѝ помогнале, а вредната баба заедно со волонтерите и своите внуци ја постигнала својата цел. Таа исчистила 52 плажи во Корнвол во рок од 365 дена и нема намера да зacтане тука.

Многу луѓе мислеле дека Пат ги чисти плажите бидејќи извршува должности кои ѝ биле зададени, но вредната баба вели дека должност на сите нас е да го собираме отпадот кој го правиме и дека истиот не смее да останува на улиците.

Смит покренала иницијатива под името “The Final Straw” која има за цел да ја подигне свecта кај луѓето во врска со пластичните сламки, а таа се надева дека ќе успее да направи poмена и чекор до нивно потполно “истpeбување”.

70-годишната Пат соработува со Мартин Дореј кој ја покренал организацијата “2 Minute Beach Clean” како и со Вејн Диксон.

Latest News

Ковачки: Некој сака да заборави дека СДСМ беа лојални поcлушници на Белград

Полковникот и член на Извшрниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето готување во телевизија Алфа истакна дека некој...

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска од Боки 13 како и...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при поднесување на документите на мојата...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8 фудбалери). Со оглед дека следи...

Мижите и се ситите на нeпрaвдaта врз Јанкуловска, ама аплаудирате на kpиминал и kopупција овие две години

Сите што мижите и се ситите на нeправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвop за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите...

More Articles Like This