РАДЕ ВУЧКОВИЌ: Човекот кој ги напиша најубавите песни и стихови за Шабан, со својот говор ги потресе сите на комеморацијата!

Поврзано

Албанија ќе отвора привремени прифатни кампови за мигpaнти кои ќе побараат aзил

Албанската заменик министерка за внатрешни работи Ровена Вода најави зајакнување на капацитетите на границата, со поставување привремени прифатни кампови...

Косово со нови мepки за зaштитa од Koвид-19

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај ги соопшти новите мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои...

Вучиќ за своето здравје: 12 пат велат дека ќе умрам, е не удира гром во коприви

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рекол во програма во живо на ТВ Пинк, дека се чувствува добро. На прашање каде...

Раде Вучковиќ, долгогодишниот соработник на Шабана Шаулиќ, ги потресе сите во салата со својот последен говор на комеморацијата.

„Денес тагува цела Србија и твојот сакан Шабац и милиони твои обожаватели низ светот, тагувам и јас.
Твојата Гордана, Санела, Илда, Михајло, внуците беа твој храм. Секогаш брзаше дома да впиеш нова сила, љубов, убавина, која ти беше потребна по долгите и тешки патувања, а тие несебично ти ги даваа и секогаш беа заедно со тебе.

Јас и ти се дружевме половина век, работевме, патувавме и создававме, делевме и добро и зло. Останавме непобедив тандем, се раѓаа многу хитови… Беше моја вечна инспирација, најубавите мелодии и стихови ги напишав тебе, а само ти во својта песна со изведбата можеше да ги донесеш тие текстови до совршенство.

Беше добар, чесен, скромен човек, ниту самиот не знаеше колку си голем. Се договоривме дека ќе остариме заедно, ќе се дружиме во Крчедин, ќе одиме на риболов. Но, ме предаде, отиде пред мене и со себе однесе дел од мене“ – рече во својот последен говор Раде Вучковиќ, човекот кој ги напиша најубавите песни и стихови за Шабан.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести