РАЗОТКРИЕН ЗАГОВОРОТ ЗА ХЕМИСКИ НАПАД: Русија поднесе докази дека се очекува лажен хемиски напад во Сирија

Поврзано

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја...

Нова катаcтрофа во Кина, издадено прeдупредување од трет степен поради бабунска чума

Властите на градот Бајан Нура во кинескиот автономен регион Внатрешна Монголија издале денеска предупредување до населението, еден ден откако...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19, СЗО пpeкинa со истражување на овие лeкoви

Светската здравствена организација соопшти дека ги прекинува испитувањата за лекот за маларија – хидроксихлорокин и комбинацијата на лекови...

Не постои сомневање дека милитантите заговораат напад со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, додавајќи дека Москва обезбеди докази за заговорот за ОН и ОЗХО.


“Презентираме конкретни факти добиени од разни извори како за ООН, така и за Хашкиот трибунал, каде што се наоѓа седиштето на ОЗХО (Организација за забрана на хемиско оружје)”, рече Лавров, притоа зборувајќи за ризикот од напад под лажно знаме вклучувајќи употреба на хемиско оружје во Сирија, додавајќи дека “овие факти се неприкосновени и вистинити”.
Лавров рече дека “нема сомневање дека такви провокации се подготвуваат”. Тој објасни дека терористичките групи заробени во северозападна провинција на Сирија, вклучувајќи го и Ал-Нусра фронтот (сега познат како Тахрир ал-Шам), се обидуваат да го попречат одвојувањето на терористите од други вооружени групи “на секој можен начин”.

Министерот за надворешни работи, исто така, рече дека Русија ќе продолжи да го поддржува Дамаск во борбата против терористите. “Ние не планираме да го криеме она што го правиме за да ја поддржиме сириската влада, која ја ослободува својата земја од терористи за да им овозможи на сириските граѓани да се вратат во нормален живот што е можно поскоро”,  рече Лавров на  заедничката прес-конференција со еритрејскиот министер за надворешни работи, Осман Салех Мохамед, во Сочи.

Претходно, претставникот на Русија во ОЗХО, Александар Шулгин, изјави за новинарите дека Москва му даде докази за планираниот напад под лажно знаме на генералниот директор на ОЗХО, Фернандо Аријас. Сириската влада, исто така, испрати свои сознанија и докази до ОЗХВ, додаде тој, предупредувајќи дека нападот би можел да биде изведен “во секој момент”.

Москва претходно го обвини Вашингтон дека им помага на милитантите за заговорот под лажно знаме со цел да ги обвинат сириските власти за нападот и со тоа да ги оправдаат новите воздушни напади против Сирија. Планираниот воздушен напад, наводно, е многу поголем од оној што го извршиле САД, Велика Британија и Франција во април.

 

Подготви:

Борислав Стоилковиќ

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести